Obowiązki świadków

Wybór świadków powinien być przemyślany, ponieważ świadkowanie to nie tylko wyróżnienie. Świadkowie służą pomocą w sprawach organizacyjnych oraz wspierają Młodych podczas całej uroczystości. Powinny to być osoby odpowiedzialne, zaangażowane, towarzyskie i godne zaufania.

Świadkiem może być osoba, która ukończyła 18 lat – jest to jedyny wymóg formalny
Świadkiem może być osoba, która ukończyła 18 lat – jest to jedyny wymóg formalny (by robertramirez )

Kto może być świadkiem?

Świadkiem może być osoba, która ukończyła 18 lat – jest to jedyny wymóg formalny. Nie jest prawdą, że świadkiem nie może być osoba spokrewniona, ani że świadkowie muszą być odmiennej płci. Większość osób nie zwraca też uwagi na przesądy, które ograniczały możliwość doboru świadków do osób będących stanu wolnego, niebędących małżeństwem, osobami rozwiedzionymi, wdowami/wdowcami czy kobietami w ciąży.

Również świadkiem na ślubie kościelnym może być formalnie każda osoba pełnoletnia z ważnym dokumentem tożsamości. Nie jest prawdą, że musi ona być praktykującym katolikiem i osobą stanu wolnego bądź żyjącą w związku sakramentalnym, nierozwiedzioną i niepozostającą w separacji.

W praktyce jednak wiele zależy od wymagań proboszcza, który będzie udzielał parze ślubu. Warto dowiedzieć się, czy pozwoli on wybranej przez nas osobie zostać świadkiem, jeśli osoba ta nie należy do praktykujących katolików.

Świadkowie służą pomocą w sprawach organizacyjnych
Świadkowie służą pomocą w sprawach organizacyjnych (by Tony Alter )

Przed ślubem

Obowiązki świadków nie obejmują jedynie dnia zaślubin. Osoby te powinny służyć pomocą także w okresie poprzedzającym uroczystość. Do ich zadań należy m.in. organizacja wieczoru panieńskiego (świadkowa) i kawalerskiego (świadek), jeśli Młodzi sobie tego życzą.

Świadkowa powinna wspierać Pannę Młodą już na etapie wyboru ślubnej kreacji – pomagać przy wyborze sukni, dobieraniu welonu, biżuterii i innych dodatków.

Coraz częściej świadkowie zajmują się też listą prezentów ślubnych. Konsultują się z Młodymi, jakie prezenty powinny się na liście znaleźć, a następnie kontaktują się z gośćmi. Dzięki temu Młoda Para uniknie kłopotu z kilkoma identycznymi sprzętami (trzeci czajnik i czwarty toster) zebranymi po uroczystości.

Świadkowa powinna wybrać kreację, która nie odwróci uwagi od Panny Młodej
Świadkowa powinna wybrać kreację, która nie odwróci uwagi od Panny Młodej (by serenityphotographyltd )

W dniu ślubu

W dniu uroczystości świadkowa troszczy się o Pannę Młodą i pomaga jej przywdziać suknię oraz wpiąć we włosy welon. W trakcie ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego poprawia jej tren i welon oraz dba o jej nienaganny wygląd (powinna zawsze mieć w torebce puderniczkę, chusteczki, pomadkę, zapasową parę rajstop lub pończoch).

Świadek często troszczy się o obrączki, a także organizuje transport Młodej Pary do kościoła/urzędu oraz na wesele. Do jego obowiązków należy też dekorowanie samochodu, zadbanie o dostawę alkoholu i napojów na przyjęcie weselne, a także nadzorowanie pracy osób obsługujących przyjęcie (np. kelnerów w restauracji). Świadek może wygłosić również pierwszy toast za Parę Młodą.

Świadkowie troszczą się o odbiór bukietów i upominków wręczanych Młodym po ceremonii ślubnej oraz służą pomocą parze podczas sesji zdjęciowej.

Świadkowie wspierają Młodych podczas całej uroczystości
Świadkowie wspierają Młodych podczas całej uroczystości (by micah_68 )

Na uroczystość świadkowie muszą przybyć z dokumentami tożsamości i przekazać je urzędnikowi bądź księdzu w zakrystii.

W trakcie ślubu cywilnego świadkowie siedzą na wyznaczonych miejscach niedaleko stołu, gdzie podpisywane są dokumenty (zazwyczaj z boku, na prawo od Młodych).

W kościele świadkowie siedzą zwykle za Parą Młodą.

Świadkiem na ślubie kościelnym może być formalnie każda osoba pełnoletnia z ważnym dokumentem tożsamości
Świadkiem na ślubie kościelnym może być formalnie każda osoba pełnoletnia z ważnym dokumentem tożsamości (by andrewmorrell )

Świadkowie powinni przybyć na uroczystość ubrani elegancko: świadek w ciemny garnitur, świadkowa w kostium lub sukienkę, które nie odwrócą uwagi od Panny Młodej. Biały kolor jest zarezerwowany wyłącznie dla Panny Młodej.

Świadkowa może mieć na nadgarstku przepaskę z kwiatem nawiązującym do kwiatów w wiązance ślubnej. Świadek może włożyć do butonierki bądź przypiąć do klapy taki sam kwiat, jeśli wpina go również Pan Młody.

Do zadań świadków należy m.in. organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego
Do zadań świadków należy m.in. organizacja wieczoru panieńskiego i kawalerskiego (by johnmichaelmayer )

Komentarze (1)

Moją świadkową była siostra. Muszę przyznać, że sprawdziła się w tej roli. Pomagała mi się ubierać, stała przy mnie podczas składania życzeń, zabawiała gości

  Załączniki
 
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location