Ślub cywilny krok po kroku

Ceremonia ślubna w Urzędzie Stanu Cywilnego trwa przeważnie 15 minut, jest więc znacznie krótsza od ślubu kościelnego, co nie oznacza, że nie może być równie piękną uroczystością. Oto jak krok po kroku przebiega ślub cywilny:

Ślub cywilny trwa około 15 minut
Ślub cywilny trwa około 15 minut (by johnhopephotography )

Przyjazd do Urzędu Stanu Cywilnego

Śluby w urzędzie odbywają się w wyznaczonym dniu i o wyznaczonej godzinie. Zazwyczaj Pary Młode rezerwują termin na sobotę, choć inaczej niż w przypadku ślubów kościelnych, można pobrać się także w każdy inny dzień tygodnia. Po przyjeździe Pary Młodej, świadków i zaproszonych gości, kierownik USC zaprasza wszystkich zgromadzonych do sali i daje czas na zajęcie miejsc. Para Młoda siada na wyznaczonych miejscach naprzeciw pulpitu urzędnika, po obu ich stronach siadają świadkowie, goście natomiast zajmują miejsca z tyłu.

Ceremonia rozpoczyna się kiedy wszyscy zebrani goście oraz Młodzi Państwo zajmą swoje miejsca
Ceremonia rozpoczyna się kiedy wszyscy zebrani goście oraz Młodzi Państwo zajmą swoje miejsca (by johnhopephotography )

Początek ceremonii

Ceremonię rozpoczyna kierownik USC witając wszystkich zebranych, a następnie wygłaszając mowę na temat tego czym jest małżeństwo, jakie obowiązki nakłada na przyszłych małżonków, jaką pełni rolę w społeczeństwie itd. Po tej krótkiej przemowie następują część główna ceremonii, czyli przysięga.

To jak wyglądać będzie ta część ceremonii, zależy głównie od urzędnika, który może jedynie wygłosić oficjalną formułę lub dodać także od siebie kilka słów, czy też nawiązać krótką rozmową z przyszłymi małżonkami, pytając o to jak długo się znają, jak się poznali itp.

Ceremonia ślubna rozpoczyna się od krótkiej przemowy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego
Po krótkiej przemowie kierownik urzędu prosi Młodą Parę o złożenie przysięgi... (by mejiaperalta )

Składanie przysięgi

Para Młoda, świadkowie oraz goście proszeni są o powstanie. Z ust urzędnika pada najważniejsze pytanie, a mianowicie o chęć zawarcia małżeństwa oraz uczynienia go trwałym i szczęśliwym. Jeśli odpowiedź Pary Młodej jest twierdząca, następuje złożenie przysięgi. Pierwszy słowa za urzędnikiem powtarza Pan Młody, następnie Panna Młoda.

Słowa przysięgi (Pan Młody):

"Świadomy praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Słowa przysięgi (Panna Młoda):

"Świadoma praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe."

Po ogłoszeniu zawarcia małżeństwa Para Młoda może wymienić się obrączkami
Po ogłoszeniu zawarcia małżeństwa Para Młoda może wymienić się obrączkami... (by johnhopephotography )

…a następnie podpisuje akt małżeństwa
…a następnie podpisuje akt małżeństwa (by Parekh Cards )

Zakończenie ceremonii

Po złożeniu przysięgi, kierownik USC wygłasza mowę kończącą ceremonię, w której stwierdza, że wobec zgodnych oświadczeń obu stron, złożonych w obecności świadków, związek małżeński został zawarty zgodnie z przepisami.

"Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani(...) i Pana (...) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki"

W tym momencie Pan Młody może pocałować Pannę Młodą, następuje wymiana obrączek, a następnie podpisanie aktu małżeństwa przez Młodą Parę oraz świadków.

"Dokumentem, który stwierdza fakt zawarcia Związku Małżeńskiego jest Akt Małżeństwa sporządzony w Księdze Małżeństw pod nr ... proszę Państwa o podpisanie tego aktu".

Na koniec kierownik USC gratuluje Nowożeńcom, rozbrzmiewa muzyka, goście mogą zacząć składać życzenia i gratulacje oraz wznieść toast kieliszkiem szampana.

Po ceremonii Młoda Para i goście mogą wznieść toast kieliszkiem szampana
Po ceremonii Młoda Para i goście mogą wznieść toast kieliszkiem szampana (by mejiaperalta )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location