Muzyka na weselu

Muzyka jest nieodłącznym elementem każdego przyjęcia, niezależnie od tego czy rozbrzmiewa cicho w tle skromnego poślubnego obiadu czy towarzyszy szalonej zabawie do białego rana przy tradycyjnym polskim weselu. Jeśli organizujemy huczne wesele, wybór dobrego zespołu muzycznego stanowi połowę sukcesu.

alt
Największą zaletą zespołu na żywo jest autentyzm (by x1brett )

Jacy goście, taka muzyka

Przede wszystkim należy zastanowić się, jaka muzyka będzie odpowiadała zaproszonym gościom. Jeśli wśród gości przeważać będzie młodzież, warto zdecydować się na zespół rockowy. Jeśli zaś większość gości będzie w starszym wieku, najlepszym rozwiązaniem będzie muzyka biesiadna.

Już samo obserwowanie zespołu w akcji jest swego rodzaju atrakcją
Już samo obserwowanie zespołu w akcji jest nie lada atrakcją (by bugdog )

Zalety muzyki na żywo

Niektórzy są zdania, że bez muzyki na żywo nie ma mowy o weselu z prawdziwego zdarzenia. Prawdą jest jednak, że o dobry zespół naprawdę trudno i profesjonalny DJ na pewno poradzi sobie lepiej niż muzycy reprezentujący średni poziom.

Największą zaletą zespołu weselnego jest autentyzm. Możliwość spotkania z wykonawcami twarzą w twarz oraz usłyszenia na żywo, jak śpiewają i grają na instrumentach jest już atrakcją samą w sobie. Jeśli wokalista jest dodatkowo postacią charyzmatyczną, wesołą, pomysłową i spontaniczną, wesele tak naprawdę rozkręci się samo.

Muzyka jest nieodłącznym elementem każdego przyjęcia
Muzyka jest nieodłącznym elementem każdego przyjęcia (by andrewmorrel )

Kolejną zaletą jest brzmienie. Muzyka puszczana z płyt jest nieporównywalna z tą na żywo. Dotyczy to każdego rodzaju muzyki, zarówno klasycznej, jak i biesiadnej czy jazzu.

Teoretycznie muzyki z komputera możemy sobie posłuchać przy dowolnej okazji, zespół zaś stanowi jedną z typowo weselnych atrakcji i – pod warunkiem, że reprezentuje wysoki poziom – potrafi porwać do zabawy gości w każdym wieku.

Ostatnim aspektem jest prestiż. Utarło się, że kapele muzyczne są lepiej postrzegane od DJ-ów. Dotyczy to głównie przekonań osób starszych. Właściwie trudno się dziwić – wszystko co nowe i niezgodne z utartą tradycją potrzebuje trochę czasu, aby się przyjąć. Nie znaczy to, że Młoda Para powinna się takimi stereotypami przejmować.

Pamiętajmy, że wybór zespołu muzycznego stanowi połowę sukcesu
Wybór dobrego zespołu muzycznego stanowi połowę sukcesu (by omiee )

Wady muzyki na żywo

Największą wadą jest oczywiście trudność w znalezieniu odpowiedniego zespołu. W Internecie ogłaszają się czasem kapele, które grają z playbacku, fałszują lub mają słabe instrumenty i nagłośnienie. Należy pamiętać, że lider zespołu zazwyczaj jest również wodzirejem i w dużym stopniu od niego zależało będzie powodzenie całego przedsięwzięcia. Warto wcześniej zapoznać się z reputacją zespołu – ponieważ komentarze zamieszczane w Internecie nie zawsze są wiarygodne, niezastąpiona okazuje się w tym wypadku „poczta pantoflowa”.

Najlepsze zespoły weselne trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Koszty również nie są małe. Wynajęcie profesjonalnego zespołu to wydatek rzędu 5000 zł.

Wadą kapel jest również wąski repertuar, szczególnie jeśli chodzi o zróżnicowaną stylistykę utworów. Jeśli goście weselni chcą posłuchać rocka, bluesa i disco polo, temu zadaniu z pewnością lepiej podoła DJ, dysponujący kolekcją płyt. Łatwiej wówczas też o zamówienie jakiejś spontanicznej piosenki – zespół zazwyczaj jest w stanie zagrać utwory, które wcześniej zdążył sobie opracować.

DJ zapewnia muzykę w oryginalnym wykonaniu i nieograniczoną różnorodność repertuaru
DJ zapewnia muzykę w oryginalnym wykonaniu i nieograniczoną różnorodność repertuaru (by theswedish )

DJ na weselu

Zalety:

DJ puszczając muzykę z płyt CD czy komputera może pozwolić sobie na dowolny wybór piosenek. Dodatkowo może zagwarantować odpowiednie nagłośnienie.

Nasze ulubione piosenki usłyszymy w oryginalnym wykonaniu, bez obaw o niesprostanie językowi angielskiemu czy niezachowanie wyrafinowanej linii melodycznej (przyznajmy szczerze, który zespół zagra nam "Purple rain" Prince'a czy "Stairway To Heaven" Led Zeppelin?).

DJ-e są dużo tańsi od kapel muzycznych. Koszt wynajęcia bardzo dobrego DJ-a to ok. 2000-3000 zł.

DJ-e są też bardziej dostępni, w tym wypadku mamy większą szansę na znalezienie kogoś w ostatniej chwili.

Na wielu weselach muzyka rozbrzmiewa z komputera pod bacznym okiem (uchem?) wykwalifikowanego DJ-a
Na wielu weselach muzyka rozbrzmiewa z komputera pod bacznym okiem (uchem?) wykwalifikowanego DJ-a (by denimdave )

Wady:

Dla niektórych wadą może być odstępstwo od tradycji a tym samym ryzyko niezadowolenia gości.

Za wadę uważa się także utratę typowo weselnego klimatu na rzecz klubowego/dyskotekowego.

Zdarza się, że DJ jednocześnie prowadzi zabawę, ale czasem trzeba dodatkowo wynająć wodzireja (jest to więc dodatkowy koszt).

Niezależnie od tego, czy wybierzecie zespół czy DJ-a zabawa będzie udana, jeśli traficie na ludzi kreatywnych i z pasją, a przede wszystkim – dobrych fachowców.

Co powiecie na minirecital w wykonaniu Pary Młodej lub któregoś z gości?
Co powiecie na minirecital w wykonaniu Pary Młodej lub któregoś z gości? (by edalene )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location