Obiad weselny

Nie każda Para Młoda marzy o weselu do białego rana – czasem decydują o tym względy finansowe, czasem po prostu niechęć do tego typu imprez. Ciekawą alternatywą w tym wypadku jest zaproszenie gości na uroczysty obiad weselny. Podpowiadamy, jak zorganizować takie przyjęcie.

Doskonałą alternatywą dla wesela jest uroczysty, rodzinny obiad
Doskonałą alternatywą dla wesela jest uroczysty, rodzinny obiad (by expose_switch )

Dylematy i wątpliwości

Pary Młode planujące urządzić obiad weselny zmagają się zwykle z wieloma dylematami, do najczęstszych z nich należą:

 • Jak zorganizować obiad zamiast wesela?
 • Ile osób zaprosić?
 • Jak goście zareagują na przyjęcie w takiej formie?
 • Ile powinien trwać obiad weselny?
 • Jak zaplanować menu?
 • Jak uatrakcyjnić przyjęcie?
 • Czy goście nie będą się nudzić?

Postaramy się Wam trochę pomóc w ich rozwiązaniu!

Zamiast na całonocne wesele, możemy zaprosić gości na kilkugodzinne przyjęcie
Zamiast na całonocne wesele, możemy zaprosić gości na kilkugodzinne przyjęcie (by merrimentevents )

Obiad zamiast wesela

Wszystko co nowe i nietypowe wiąże się z dodatkowymi wątpliwościami i stresem, a uroczysty obiad jest zdecydowanie czymś odbiegającym od tradycyjnej wizji polskiego wesela.

Jeśli jednak taka forma przyjęcia weselnego wydaje nam się najbardziej kusząca – nie rezygnujmy zbyt pochopnie czy pod presją. Przy odrobinie zaangażowania i pomysłu możemy zorganizować naprawdę wspaniałą imprezę.

Kwestie organizacyjne

Organizację uroczystego obiadu weselnego najlepiej powierzyć dobrej restauracji, mającej już doświadczenie w przyjęciach tego typu. Wybierzmy miejsce przyjazne i elastyczne, którego obsługa znajdzie pomysł na realizację naszych pomysłów i pomoże w doprecyzowaniu wszelkich kwestii, co do których mamy wątpliwości.

Najlepiej sprawdzą się takie miejsca, które mają w ofercie organizację wesel, komunii, bankietów, ognisk itp. (to gwarantuje dużą różnorodność, na której nam zależy), posiadają kilka sal do wynajęcia (np. salę kominkową, taras itp.) i które są ładnie położone, np. nad jeziorem.

Jeśli organizujemy obiad zamiast wesela, wybierzmy pięknie położoną restaurację z licznymi atrakcjami w okolicy
Jeśli organizujemy obiad zamiast wesela, wybierzmy pięknie położoną restaurację z licznymi atrakcjami w okolicy
(by arturstaszewski )

Obiadowi goście

Nie istnieje z góry określona liczba gości, którą możemy zaprosić na obiad, a którą na wesele, musimy więc zdać się na swoją intuicję. Na obiedzie można gościć zarówno 20, 60, jak i 80 osób. Trzeba się liczyć tylko z tym, że im więcej gości, tym trudniejsze może być zapewnienie im odpowiedniej rozrywki.

W mniejszym gronie możemy liczyć na rodzinne pogaduszki w przyjemnych restauracyjnych wnętrzach i to już powinno wystarczyć. Gdy gości jest więcej, warto zadbać przede wszystkim o przemyślane ich usadzenie (rozmowy przy stole będą bowiem kluczową atrakcją przyjęcia) oraz ewentualnie o ciekawą oprawę muzyczną.

Reakcja gości na taką nietypową formę przyjęcia może budzić pewne obawy, ale nie dajmy się zniechęcić!
Reakcja gości na taką nietypową formę przyjęcia może budzić pewne obawy, ale nie dajmy się zniechęcić!
(by photonetworkgroup )

Muzyka na obiedzie weselnym

Ponieważ organizujemy przyjęcie w nietypowej formie, możemy zaszaleć z oprawą muzyczną. Tradycyjny zespół biesiadny i wodzirej mogą iść w odstawkę na rzecz muzyki z ulubionej płyty puszczanej w tle, duetu gitarowego, tria jazzowego, kwartetu smyczkowego, muzyki lokalnej (góralska kapela, szanty) itp.

Jeśli to możliwe, poprośmy obsługę o takie ustawienie stołów, by znalazło się miejsce na jakiś miniparkiet. Możliwe, że nie przewidujemy tańców na naszym obiedzie, ale nigdy nie wiadomo, jak na daną muzykę zareagują goście i warto dać naszemu przyjęciu szansę na to, by spontanicznie potoczyło się własnym rytmem. Szczególną chęć do tańczenia przy czymkolwiek przejawiają dzieci – dajmy im więc taką możliwość.

Warto zainwestować w oryginalną, kameralną oprawę muzyczną
Warto zainwestować w oryginalną, kameralną oprawę muzyczną (by expose_switch )

Czas trwania imprezy

Tu również mamy pełną dowolność, ale zwykle obiady weselne trwają około 5-6 godzin, np. od 18:00 do 23:00.

Jeśli nie zapewniamy noclegów, nie powinniśmy przetrzymywać gości zbyt długo, gdyż trzeba się liczyć z tym, iż muszą jeszcze wrócić spokojnie do domu.

Obiadowe menu

Menu będzie oczywiście uzależnione od czasu trwania przyjęcia – obsługa restauracji z pewnością pomoże nam w doborze odpowiedniej jego ilości.

Przykładowa lista dań, która powinna wystarczyć na 6-godzinne przyjęcie:

 • Zupa,
 • Drugie danie,
 • Deser (np. zamiast tortu),
 • Deski serów, wędlin, warzyw, pieczywa itp. – do podgryzania między posiłkami,
 • Słodki kącik z ciastami i winami,
 • Drugie danie na ciepło.

Tort weselny możemy zastąpić wyśmienitym deserem
Tort weselny możemy zastąpić wyśmienitym deserem (by nmoya )

Alkohol

Na obiedzie weselnym z pewnością zejdzie nam mniej alkoholu niż na typowym weselu. Po pierwsze – trwa on krócej, po drugie – nie ma oczepin i zabaw z nagrodami, po trzecie – po tego typu przyjęciach zwykle nie organizuje się poprawin.

Możemy więc spokojnie liczyć po 0,5 litra alkoholu na dorosłą głowę (np. butelkę wódki na mężczyznę, butelkę wina na kobietę) – to tylko propozycja, wszak każdy najlepiej zna swoich gości oraz ich preferencje i możliwości. Warto też pomyśleć o jakichś alkoholowych atrakcjach.

Już samo menu może być dla gości nie lada atrakcją
Już samo menu może być dla gości nie lada atrakcją (by tmccnevada )

Atrakcje na obiedzie weselnym

Na naszym przyjęciu, które przybierze formę uroczystego obiadu atrakcje będą inne niż na tradycyjnym weselu.

Po pierwsze postawmy na dobrą restaurację i piękną okolicę – niech już samo jedzenie (np. charakterystyczne dla danego regionu) zaciekawi gości, a otoczenie zachęca do spacerów między posiłkami i integracji z pozostałymi uczestnikami przyjęcia.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urozmaicić obiad tradycyjnym pierwszym tańcem Młodej Pary czy uroczystym wejściem i krojeniem tortu weselnego.

Żeby odpocząć po daniu głównym i deserze możemy zaprosić wszystkich gości na wspólną sesję zdjęciową w plenerze. Dzięki temu zostaniemy sfotografowani z każdym z zaproszonych i zyskamy wspaniałą pamiątkę (nie zapomnijmy przesłać potem wywołanych zdjęć naszym gościom).

Atrakcję może stanowić także księga gości (np. w oryginalnej formie szkatułki z poradami dla nowożeńców) oraz wspomniana wyżej oprawa muzyczna.

Goście muszą być dobrze poinformowani nie tylko o czasie i miejscu, ale także planowanej formie imprezy
Goście muszą być dobrze poinformowani nie tylko o czasie i miejscu, ale także o planowanej formie imprezy (by j_regan )

Informacja przede wszystkim!

Jeśli planujemy zorganizować obiad zamiast wesela, musimy koniecznie poinformować gości w zaproszeniach o formie przyjęcia. Im więcej szczegółów, tym lepiej.

Pamiętajmy, że termin „przyjęcie weselne” nie jest jednoznaczny i dla jednych będzie to obiad z muzyką, dla innych – typowe wesele do białego rana. Najlepiej jest napisać wprost: „zapraszamy na uroczysty obiad”.

Jeśli to możliwe, określmy mniej więcej czas trwania imprezy, przewidziane atrakcje, kwestię noclegów, podeślijmy godzinowy plan przyjęcia itp.

Goście z pewnością będą zaskoczeni nietypową formą naszej imprezy, ale dobrze doinformowani przybędą z odpowiednim nastawieniem, co pozwoli nam uniknąć jakichkolwiek nieporozumień.

Powiązane artykuły:
Plan mojego obiadu weselnego - Blog abcweselne.pl

Planując przyjęcie w formie obiadu, wcale nie musimy rezygnować z pierwszego tańca i uroczystego krojenia tortu
Planując przyjęcie w formie obiadu, wcale nie musimy rezygnować z pierwszego tańca czy uroczystego krojenia tortu
(by sackerman519 )

Komentarze (19)

Jestem na etapie zastanawiania się co zrobić czy wesele dla wszystkich i męczyć się zamiast bawić czy po prostu zrobić taki elegancki, uroczysty obiad. Byłam jak najbardziej za tym, żeby zrobić ten obiad. Po przeczytaniu tego wpisu jestem w 100%...

Jestem na etapie zastanawiania się co zrobić czy wesele dla wszystkich i męczyć się zamiast bawić czy po prostu zrobić taki elegancki, uroczysty obiad. Byłam jak najbardziej za tym, żeby zrobić ten obiad. Po przeczytaniu tego wpisu jestem w 100% przekonana, że właśnie tak chcę spędzić ten najpiękniejszy dzień w moim życiu

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1.    Anka

Nawet nie wiesz, jak się cieszę. Właśnie po to powstał ten tekst! Nie żeby namawiać kogoś do czegokolwiek, ale żeby udowodnić, że do wesela można podejść inaczej i nie trzeba się tego bać. Nie opisałam tu niczego, czego nie doświadczyłam na...

Nawet nie wiesz, jak się cieszę. Właśnie po to powstał ten tekst! Nie żeby namawiać kogoś do czegokolwiek, ale żeby udowodnić, że do wesela można podejść inaczej i nie trzeba się tego bać. Nie opisałam tu niczego, czego nie doświadczyłam na własnej skórze

Czytaj więcej
  Załączniki
 

My mieliśmy właśnie taki weselny obiad zamiast typowego wesela, trwał do północy. Zorganizowaliśmy go w oranżerii, było cudnie. Moim zdaniem to o wiele lepsza opcja niż typowe wesele do rana, bo około północy i tak wszyscy się powoli nudzą i...

My mieliśmy właśnie taki weselny obiad zamiast typowego wesela, trwał do północy. Zorganizowaliśmy go w oranżerii, było cudnie. Moim zdaniem to o wiele lepsza opcja niż typowe wesele do rana, bo około północy i tak wszyscy się powoli nudzą i męczą. Co do atrakcji to mieliśmy pokaz fajerwerków i bardzo się to wszystkim spodobało. Wybraliśmy fajerwerki z hurtowni, mają ogromny wybór Najpiękniejsze były fontanny, zrobiły mega wrażenie.

Czytaj więcej
  Załączniki
  Komentarz ostatnio edytowany około 1 rok temu przez Magdalena Jukiewicz

Witam. Mam prośbę do autorki wpisu. Czy mogłaby Pani pokazać jak wyglądało dokładnie zaproszenie na obiad weselny w Pani zaproszeniu na ślub?

  Załączniki
 
 1.    Ami

Ami, poszukam! Choć moje zaproszenie nie było zbyt rozbudowane i nie zawierało planu imprezy.
Jak tylko je znajdę, wkleję tutaj zdjęcie.

  Załączniki
 
 1.    Ami

Ami, zajrzyj do galerii: http://www.abcweselne.pl/galeria/zaproszenia-slubne/zaproszenie-na-obiad-weselny.html (jeśli ściągniesz zdjęcie, będziesz mogła zobaczyć je w powiększeniu)
Jeśli chciałabyś więcej zdjęć, odezwij się w wiadomości prywatnej...

Ami, zajrzyj do galerii: http://www.abcweselne.pl/galeria/zaproszenia-slubne/zaproszenie-na-obiad-weselny.html (jeśli ściągniesz zdjęcie, będziesz mogła zobaczyć je w powiększeniu)
Jeśli chciałabyś więcej zdjęć, odezwij się w wiadomości prywatnej na naszym Facebooku
Pozdrawiam!

Czytaj więcej
  Załączniki
 

Bardzo dziękuje za zdjęcie. Próbuje rodziców oswoić z naszym pomysłem na nasz ślub i to co po ślubie, a nie będzie to proste, ponieważ zupełnie odbiega to od wszystkich tego typu uroczystości w naszej rodzinie.

  Załączniki
 
 1.    Ami

Oswojenie z czymkolwiek, co odbiega od normy bywa trudne, ale w końcu się uda! Grunt to zachować spokój

  Załączniki
 

Po ślubie cywilnym również zdecydowaliśmy się na uroczysty obiad, a nie na wesele. Całość przygotowań do tego obiadu opisałam na swoim blogu: http://weselemi.blogspot.com/2016/08/slub-cywilny-restauracja.html

  Załączniki
 
 1.    Ella

Chętnie zajrzę! Jest nas coraz więcej i to mnie cieszy

  Załączniki
 

Chciałam zrobić skromny obiad dla najbliższej rodziny, gdyż chcieliśmy wydać jak najmniej pieniędzy, ale widzę, że wesele to wesele i wykosztujemy się tak czy siak Chyba z urzędu pojedziemy prosto do domu

  Załączniki
 
 1.    Katsumi

Jest mnóstwo sposobów na niskobudżetowe przyjęcie, musicie tylko trafić na elastyczną knajpkę (no chyba że zrobicie przyjęcie we własnym ogródku)? Wysyłając zapytania do restauracji warto pytać o menu komunijne a nie weselne - jego ilość i...

Jest mnóstwo sposobów na niskobudżetowe przyjęcie, musicie tylko trafić na elastyczną knajpkę (no chyba że zrobicie przyjęcie we własnym ogródku)? Wysyłając zapytania do restauracji warto pytać o menu komunijne a nie weselne - jego ilość i rozkład idealnie pasuje do skromnego obiadu po ślubie - ja tak właśnie robiłam

Czytaj więcej
  Załączniki
 

My - już z mężem - też zdecydowaliśmy się na takie wyjście. Wesele w domu weselnym w ogóle mi nie odpowiada, za dużo w tym... wszystkiego. Zorganizowaliśmy świetne przyjęcio-obiad w hotelu Dana w naszym rodiznnym Szczecinie i byłam bardzo...

My - już z mężem - też zdecydowaliśmy się na takie wyjście. Wesele w domu weselnym w ogóle mi nie odpowiada, za dużo w tym... wszystkiego. Zorganizowaliśmy świetne przyjęcio-obiad w hotelu Dana w naszym rodiznnym Szczecinie i byłam bardzo zadowolona. Piękne, eleganckie miejsce, wszystkim gościom bardzo się podobało. Jedzenie przepyszne! Nie lubię za bardzo mięsa, ale tym razem byłam zachwycona :-) I z chęcią aż zjadłam hahaha Także, nie zawsze musi być wielkie wesele, żeby było pięknie i wyjątkowo. Ważni są goście, no i my sami. W końcu to my bierzemy ślub :-)

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1.    Ilonlar

Cieszę się, że zostawiłaś swój ślad - każda udana akcja pt. "obiad weselny" zasługuje na odrobinę rozgłosu
Ciekawa jestem szczegółów Twojego przyjęcia: ile było osób, czy były tańce, no i jakie elementy tradycyjnego wesela się zachowały, a z...

Cieszę się, że zostawiłaś swój ślad - każda udana akcja pt. "obiad weselny" zasługuje na odrobinę rozgłosu
Ciekawa jestem szczegółów Twojego przyjęcia: ile było osób, czy były tańce, no i jakie elementy tradycyjnego wesela się zachowały, a z jakich zrezygnowałaś?
Pozdrawiam!

Czytaj więcej
  Załączniki
 

Ja nie miałam tradycyjnego wesela. Myślałam nad jego organizacją ale ostatecznie zrobiłam obiad dla 15 najbliższych osób w Szafarni 10 na tarasie <3 Pogoda była piękna, lepszej nie mogliśmy sobie wymarzyć. Nie żałuję, ze nie zorganizowałam...

Ja nie miałam tradycyjnego wesela. Myślałam nad jego organizacją ale ostatecznie zrobiłam obiad dla 15 najbliższych osób w Szafarni 10 na tarasie <3 Pogoda była piękna, lepszej nie mogliśmy sobie wymarzyć. Nie żałuję, ze nie zorganizowałam tradycyjnej imprezy, za to pojechaliśmy na świetne wakacje. Poza tym przy obiedzie (który był na prawdę dobry) nie miałam tylu przygotowań, dlatego też mniej się stresowałam

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1.    Ilo

Super, że wszystko udało Ci się tak, jak to sobie wymarzyłaś Mniej stresu to ogromny plus, choć to zależy od wielkości obiadu, a raczej od ilości zaproszonych osób im ich więcej, tym więcej szczegółów trzeba dopracować. My zaprosiliśmy 59 osób,...

Super, że wszystko udało Ci się tak, jak to sobie wymarzyłaś Mniej stresu to ogromny plus, choć to zależy od wielkości obiadu, a raczej od ilości zaproszonych osób im ich więcej, tym więcej szczegółów trzeba dopracować. My zaprosiliśmy 59 osób, więc musieliśmy też zadbać o trochę atrakcji. Czy Twoje przyjęcie odbyło się w tej "Szopenowskiej" Szafarni?

Czytaj więcej
  Załączniki
 

Taki uroczysty obiad weselny jest coraz bardziej popularny, nie budzi kontrowersji ani 'wstydu'. Dla nas wiejskie biesiady, tance do bialego rana itp to nie sa zupelnie nasze klimaty dlatego zdecydowalismy sie zorganizowac wlasnie taki obiad....

Taki uroczysty obiad weselny jest coraz bardziej popularny, nie budzi kontrowersji ani 'wstydu'. Dla nas wiejskie biesiady, tance do bialego rana itp to nie sa zupelnie nasze klimaty dlatego zdecydowalismy sie zorganizowac wlasnie taki obiad. Wybralismy hotelik Złote Runo i bardzo dobrze wybralismy. Nasza rodzina jest dosc roznorodna, natomiast hotel i obsluga byla na tyle elastyczna i sympatyczna, ze podobalo sie wszystkim. No i co najwazniejsze- potrawy wysmienite!

Czytaj więcej
  Załączniki
 
 1.    Urszula

Wstyd to rzeczywiście za duże słowo, ale obiad zamiast wesela wciąż jeszcze budzi zdziwienie i niedowierzanie oraz ,niestety, czasami także niechęć, owocującą odmówieniem przybycia na nietradycyjną imprezę. Zazwyczaj jednak wszelkie negatywne...

Wstyd to rzeczywiście za duże słowo, ale obiad zamiast wesela wciąż jeszcze budzi zdziwienie i niedowierzanie oraz ,niestety, czasami także niechęć, owocującą odmówieniem przybycia na nietradycyjną imprezę. Zazwyczaj jednak wszelkie negatywne emocje znikają już po pierwszym rosołku

Czytaj więcej
  Załączniki
 
There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location