Organizacja wesela – samodzielnie czy z pomocą fachowców?

Na Zachodzie wiele par nie wyobraża sobie organizowania ślubu i wesela samodzielnie. Korzystają z usług firm, które profesjonalnie zajmują się wszelkimi kwestiami dotyczącymi tego wyjątkowego dnia. W Polsce wciąż panuje pewna obawa przed zatrudnianiem konsultantów ślubnych, choć ich pomoc może zaoszczędzić wiele czasu, nerwów i – wbrew pozorom – pieniędzy.

Konsultant przygotuje wesele zgodnie z życzeniami i możliwościami finansowymi Pary Młodej
Konsultant przygotuje wesele zgodnie z życzeniami i możliwościami finansowymi Pary Młodej (by alamodaevents )

Czym zajmują się konsultanci ślubni?

Firmy zatrudniające konsultantów ślubnych specjalizują się w profesjonalnym przygotowywaniu ślubu i wesela zgodnie z życzeniami, wytycznymi oraz maksymalnymi kosztami zarysowanymi przez narzeczonych.

Do zadań tych ślubnych fachowców należy dokonywanie rezerwacji, dekoracja kościoła i sali, wysyłanie zaproszeń, pilnowanie terminów, podpisywanie umów, regulowanie płatności, dzwonienie do restauracji, firm cateringowych, zespołów muzycznych, kwiaciarni i innych podwykonawców, wybór najlepszych ofert, czuwanie nad przebiegiem uroczystości itd.

Z usług konsultanta warto skorzystać, jeśli planujemy duże wesele bądź uroczystość nietypową
Z usług konsultanta warto skorzystać, jeśli planujemy duże wesele bądź uroczystość nietypową (by andrewmorrell )

Konsultanci ślubni mogą też pomóc w wyborze sukni, garnituru i dodatków, doradzić w zakresie mody ślubnej czy savoir-vivre.

Zakres zadań konsultanta zależy od Pary Młodej. Niektórzy dają fachowcom wolną rękę po sprecyzowaniu swoich oczekiwań. Inni jednak nie darzą go aż tak dużym zaufaniem i oczekują raczej przygotowania propozycji, spośród których wyłonią tę najlepszą. Zwłaszcza takie kwestie, jak wybór bukietu Panny Młodej, menu oraz tortu weselnego są na tyle indywidualne, że niewiele par zawierzyłoby je całkowicie osobie bądź co bądź obcej.

Wesele zorganizowane z pomocą profesjonalistów z pewnością będzie dopięte na ostatni guzik
Wesele zorganizowane z pomocą profesjonalistów z pewnością będzie dopięte na ostatni guzik (by buccellaassociati )

Oferty konsultantów ślubnych często obejmują nie tylko samą uroczystość zaślubin. Wielu z nich zajmuje się również organizacją wieczorów panieńskich i kawalerskich, poprawin, podróży poślubnej. Jeśli planujemy zaproszenie na wesele rodzin z dziećmi, warto się spytać, czy firma oferuje także opiekę nad małymi gośćmi w trakcie zabawy.

Powierzając trudy organizacji przyjęcia fachowcom, Para Młoda ma czas na chwilę wytchnienia przed ślubem
Powierzając trudy organizacji przyjęcia fachowcom, Para Młoda ma czas na chwilę wytchnienia przed ślubem (by askmir )

Kiedy z fachowcem?

Z pomocy konsultantów ślubnych korzystają przede wszystkim osoby mieszkające w innym mieście lub za granicą, które nie mają czasu na ciągłe podróże. Firma zajmująca się organizacją ślubów i wesel zaoszczędzi takim parom mnóstwo czasu, nerwów, a także pieniędzy (policzmy koszty związane z podróżą, telefonowaniem…).

Podobnie przestawia się sprawa z osobami zabieganymi, które nie mają możliwości dopilnowania wszystkich podwykonawców i dopięcia wszystkiego na ostatni guzik. Konsultant dla takich par bywa prawdziwym wybawieniem.

Konsultant nie tylko organizuje imprezę, ale także czuwa nad satysfakcjonującym jej przebiegiem
Konsultant nie tylko organizuje imprezę, ale także czuwa nad satysfakcjonującym jej przebiegiem (by buccellaassociati )

Im większą uroczystość planujemy, im więcej atrakcji chcielibyśmy uwzględnić, tym więcej czasu wymagają przygotowania i tym łatwiej pogubić się w gąszczu spraw i w  budżecie ślubnym. Z usług konsultanta warto więc skorzystać, jeśli planujemy duże wesele bądź uroczystość nietypową: w plenerze, w średniowiecznym zamku, za granicą, wesele tematyczne…

Mimo iż zatrudnienie konsultanta będzie dodatkowym wydatkiem, koszty mogą nam się zwrócić z nawiązką. I nie chodzi tu tylko o zaoszczędzony czas. Konsultant przeszukuje najlepsze jakościowo, ale i najkorzystniejsze cenowo oferty. Ma sprawdzonych podwykonawców. Negocjuje rabaty, wynajduje promocyjne pakiety. Ma również więcej czasu i doświadczenia, co pomoże w sprawnym zorganizowaniu nawet niecodziennych atrakcji.

Każdemu przyda się pomoc w dopilnowaniu szczegółów, takich jak np. sporządzenie planu sali weselnej i wręczenie go gościom
Każdemu przyda się pomoc w dopilnowaniu szczegółów, takich jak np. sporządzenie planu sali weselnej i wręczenie go gościom (by betzywd )

Kiedy samodzielnie?

Przede wszystkim, jeśli robimy przyjęcie weselne tylko dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Wybór sukni, garnituru i wiązanki czy umówienie fotografa można załatwić samemu, a jedynym podwykonawcą oprócz florystki jest zwykle restauracja. Lokal, w którym zorganizujemy przyjęcie może sam zatroszczyć się o odpowiednią oprawę: dekoracje, kwiaty, muzykę. Wciąganie w to wszystko konsultanta ślubnego jedynie wygeneruje dodatkowe koszty.

Są ponadto osoby, które preferują samodzielne przygotowania. Uważają, że tylko dopilnowanie wszystkiego osobiście zagwarantuje uroczystość, o jakiej marzyły. Czerpią przyjemność z przygotowań do ślubu. Takim parom konsultant ślubny nie będzie potrzebny, a nawet może przeszkadzać.

Zakres zadań konsultanta zależy od Pary Młodej
Zakres zadań konsultanta zależy od Pary Młodej (by andrewmorrell )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location