Powitanie Młodej Pary

„Chleb, sól czy pana młodego?” – takie pytanie słyszy przed weselem niemal każda Panna Młoda. Zgodnie ze staropolskim zwyczajem, nowożeńcy witani są przed salą weselną chlebem i solą, które symbolizują dobrobyt.

Tradycyjny, weselny chlebek
Tradycyjny, chleb weselny (by tijsb )

Symbolika chleba i soli

Tradycja witania nowożeńców chlebem i solą sięga XVI wieku. Ale dlaczego akurat chleb i sól? Chleb utożsamiany był z gościnnością, mądrością i dobrobytem. Jest to też symbol Chrystusa. Dzisiaj chleb mamy na co dzień, ale dawniej nie był to towar powszechnie dostępny, dlatego był tak bardzo ceniony. Chleb wykorzystywany do symbolicznego powitania Pary Młodej często ma ozdobną formę: może być w kształcie serca, gołębi czy udekorowany warkoczami i kwiatami z ciasta. Dawniej istniał przesąd, że ten, kto pierwszy zjadł kawałek chleba, miał rządzić w małżeństwie.

Sól jest symbolem trwałości związku. Co ciekawe, dawniej wierzono, że ma właściwości odstraszające złe moce.

Powitanie chlebem i solą
Powitanie chlebem i solą (by Bogusia )

Powitanie

Goście weselni zbierają się pod miejscem, w którym organizowane jest wesele. W drzwiach stają rodzice Młodej Pary trzymając w dłoniach bogato zdobiony bochenek chleba, sól oraz dwa kieliszki z wódką lub wodą. Jedna z matek zadaje pytanie Pannie Młodej: „Chleb, sól czy Pana Młodego?”. Ta powinna odpowiedzieć „Chleb, sól i Pana Młodego, żeby pracował na niego”. Któryś z rodziców może powiedzieć zamiast tego: „Witamy was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło". Po tych słowach Nowożeńcy odrywają kawałek chleba (bardzo często jest już przyszykowany), zanurzają go w soli i zjadają.

Państwo Młodzi wódkę mogą zastąpić szampanem
Państwo Młodzi wódkę mogą zastąpić szampanem (by juan-antonio-capo )

A co w kieliszkach?

W kieliszkach może znajdować się wódka lub woda – Państwo Młodzi wcześniej są pytani, czego sobie życzą. Najczęściej jednak w jednym kieliszku jest wódka, a w drugim woda. Osoba, której trafi się wódka będzie, wedle przesądu, rządziła w małżeństwie. Pierwszy kieliszek wybiera Panna Młoda. Gdy szkło zostanie opróżnione, nowożeńcy rzucają kieliszki za siebie przez prawe ramię, tak aby się stłukły. Ma to symbolizować szczęście w małżeństwie.

Niektóre Młode Pary decydują się na lampkę szampana zamiast wódki.

W powitaniu Pary Młodej u progów lokalu weselnego rodziców może zastąpić ktoś z obsługi. Gdzieniegdzie praktykowany jest zwyczaj wręczania Parze Młodej zmiotki i szufelki, aby uprzątnąć rozbite szkło i przy okazji po raz pierwszy przetestować małżeński podział obowiązków.

Chlebek weselny najczęściej ozdobiony jest kwiatami
Chlebek weselny najczęściej ozdobiony jest kwiatami (by leaf_only )

Przestąpienie progu

Po rzuceniu kieliszkami Państwo Młodzi zapraszają gości na wesele. Pan Młody nie może zapomnieć o przeniesieniu Panny Młodej przez próg, aby zapobiec jej potknięciu, które mogłoby spowodować nieszczęście w małżeństwie. Co ciekawe, tradycja przenoszenia wybranki przez próg sięga czasów rzymskich!

Próg miał wyjątkowe znaczenie w kulturze ludowej jako obszar graniczny, mediacyjny (łączący świat zewnętrzny i zewnętrzny, swój i obcy).

Chleb i sól - polski ślubny symbol
Chleb i sól - polski ślubny symbol (by balleyne )

Szampan dla gości

Tuż po wejściu na salę weselną (czasami: wciąż jeszcze stojąc przed nią) Para Młoda wraz z gośćmi częstuje się lampką szampana. Po chwili wodzirej lub DJ powinien wznieść toast za nowożeńców. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobił to ktoś z rodziców lub świadek, jeśli tylko mają ochotę.

Goście weselni powinni być powitani lampką szampana
Goście weselni najczęściej witani są lampką szampana (by philhawksworth )

Komentarze (0)

There are no comments posted here yet

Skomentuj

Posting comment as a guest. Sign up or login to your account.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location