Ślubne dylematy

Ślub bez błogosławieństwa?

Dla jednych przedślubne błogosławieństwo rodziców to oczywistość – coś, czego pragną lub czego po prostu dopilnują z uwagi na tradycję, ewentualnie… dla świętego spokoju. Dla innych błogosławieństwo wiąże się z wieloma dylematami – może być powodem zakłopotania, a nawet głębokiego smutku. Wszystko zależy od relacji pary młodej z rodzicami. Czy są to stosunki dobre, poprawne, napięte lub czy istnieją w ogóle.


Ślub na szybko. Dwa-trzy miesiące na organizację wesela?

Nie jest prawdą, że jedyny powód do wzięcia ślubu „na szybko” to potomstwo w drodze. Wiele osób uważa to po prostu za bardzo romantyczne lub nie widzi sensu w kilku- czy kilkunastomiesięcznym przygotowywaniu się do uroczystości, która trwa jeden wieczór. Czy takie długoterminowe planowanie ślubu i wesela rzeczywiście jest niezbędne?

Ciąża = ślub?

Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu? Pomimo że żyjemy w XXI wieku i uważamy się za ludzi nowoczesnych, to w obliczu takiej sytuacji wielu z nas preferuje tradycyjne i restrykcyjne rozwiązania. Czy słusznie?

Ślub bez wesela

Gdy młody człowiek osiąga odpowiedni wiek i dodatkowo, od dłuższego czasu tworzy z kimś romantyczny związek, cała rodzina zaczyna niecierpliwie oczekiwać wesela. Wszystkie rodzinne spotkania, święta, jubileusze okraszone są pytaniami o ślub i życzeniami jego rychłego nastąpienia. Czasem zdarza się jednak, że rodzinę spotka niespodzianka: młodzi, owszem, wezmą ślub, ale nie zorganizują wesela. A zatem nie tyle niespodzianka, co zawód.