Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie kolejnych rocznic ślubu

Ślub to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu człowieka. Od tej pory rocznica ślubu będzie ważną uroczystością, ważniejszą od urodzin, imienin czy innych świąt.

Dzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy zapamiętać na zawsze i każdego roku odpowiednio celebrować.

alt Rocznice ślubu to wyjątkowe święto dla małżonków (Wedding Rings Hands by Grand Velas Riviera Maya na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Miłosne znaczenie kwiatów – kolory, liczby i gatunki Miłosne znaczenie kwiatów – kolory, liczby i gatunki
Kwiaty i ich kolory mają duże znaczenie, zwłaszcza dla osób przesądnych. Jeśli nasza ukochana do nich należy, lepiej upewnić się...
Mity związane ze ślubem cywilnym Mity związane ze ślubem cywilnym
Ze ślubem cywilnym wiąże się wiele mitów. Wokół słyszy się, jest mniej ważny, pospolity, po którym nie można nawet pobawić się na...

W dzisiejszym zabieganym świecie często zapominamy o naszych rocznicach. A przecież dzień, w którym powiedzieliśmy sobie sakramentalne „tak” powinien być wyjątkowy. Każdy przeżyty wspólnie rok to powód do radości i świętowania.

Poniżej przedstawiamy nazwy głównych rocznic ślubu oraz pomysły, jak można je obchodzić.

Rocznica papierowa

Na pierwszą rocznicę ślubu ukochaną osobę możemy obdarować własnoręcznie wykonaną laurką lub albumem z naszymi wspólnymi zdjęciami.

Rocznica bawełniana

Ciekawym pomysłem na prezent z okazji drugiej rocznicy ślubu jest bawełniana koszulka z wymyślonym przez nas nadrukiem.

Rocznica skórzana

W trzecią rocznicę ślubu naszą drugą połówkę możemy obdarować czymś skórzanym. Nie musi być to od razu droga kurtka czy torebka, ale np. bransoletka czy zegarek. Wiele par nieco inaczej interpretuje nazwę tej rocznicy i w prezencie robi sobie np. ... tatuaże.

kwiaty origami na pierwsza rocznice

Papierowe kwiaty – idealne na pierwszą rocznicę ślubu (by Miguel Á. Padriñán na licencji Pixabay)

20 lat po ślubie będziemy obchodzić rocznicę porcelanową – podarujmy więc ukochanej osobie ozdobną filiżankę lub kubek20 lat po ślubie będziemy obchodzić rocznicę porcelanową – podarujmy więc ukochanej osobie ozdobną filiżankę lub kubek
(Love by Lena na licencji CC BY 2.0)

Rocznica kwiatowa

Chyba każda kobieta kocha kwiaty! Dlatego w czwartą rocznicę ślubu mężowie powinni obdarować swoje żony bukietem kwiatów.

A co z pomysłem dla męża? Panów można zabrać na spacer do parku pełnego kolorowych, kwitnących roślin lub. np. do palmiarni.

Rocznica drewniana

Na piątą rocznicę ślubu powinniśmy dać małżonkowi coś drewnianego. Panom z pewnością spodoba się składany samolot, panie natomiast powinna ucieszyć ręcznie wykonana szkatułka.

Rocznica cukrowa

Szósta rocznica ślubu jest tą najsłodszą, nazywana jest bowiem cukrową. Panowie mogą własnoręcznie (!) przygotować swoim żonom deser! Oryginalnym prezentem może być też czekoladowy masaż.

Rocznica wełniana lub miedziana

Fajnym pomysłem na siódmą rocznicę ślubu jest miedziana statuetka. Możemy też sprezentować ukochanej osobie grube, wełniane skarpety. W długie, zimowe wieczory będą jak znalazł!

Rocznica spiżowa, brązowa lub blaszana

Na ósmą rocznicę ślubu można się wybrać na targ staroci i wybrać jakiś przedmiot w brązie. Ciekawym i zabawnym pomysłem może okazać się blaszka do pieczenia ciast.

Uroczysta kolacja powinna być nieodłącznym elementem każdej rocznicy ślubuUroczysta kolacja powinna być nieodłącznym elementem każdej rocznicy ślubu (Wedding gift by Julian Wylegly na licencji CC BY 2.0)

Każdą rocznicę ślubu powinniśmy świętować na romantycznej kolacji Romantyczna, rocznicowa kolacja (by Agence Tophos na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Wpadki Młodej Pary na ślubie i weselu Wpadki Młodej Pary na ślubie i weselu
Nie ma wesel idealnych. Są sytuacje niezależne od nas, takie jak ulewa, korek w drodze do kościoła czy nagłe wyłączenie prądu na...
Ślubne mity Ślubne mity
Biała suknia ślubna, alkohol na weselu albo miesiąc miodowy w słonecznej Grecji.  Ze ślubem i weselem wiąże się wiele przesądów,...

Rocznica generalska lub gliniana

Pewnie każdy z nas pamięta scenę z filmu "Uwierz w ducha", gdy główni bohaterowie lepią naczynia z gliny.

Może warto zafundować sobie taką zabawę w dziewiątą, glinianą rocznicę ślubu?

Rocznica cynowa

W dziesiątą rocznicę ślubu można odnowić przysięgę małżeńską. Jaki prezent dać ukochanej? Np. cynowy garnuszek czy stylowy zegar.

rocznice slubu od 1 do 10 abcweselne.pl

Rocznica stalowa

Kolejna, jedenasta rocznica ślubu nazywana jest stalową. Stal nie jest oczywiście najlepszym prezentem, ale można np. ugotować w stalowym garnku kolację. Wyjadanie jej wprost z naczynia może być bardzo zabawne i... romantyczne ;)

Rocznica jedwabna

Dwunasta rocznica to idealna okazja do wręczenia ukochanej jedwabnego szala, piżamy lub sukienki. Małżonkowi można podarować krawat.

Rocznica koronkowa

Na trzynastą rocznicę ślubu każdy pan powinien podarować swojej żonie koronkową bieliznę. Co natomiast ucieszy małżonka? Oczywiście widok pięknej żony w podarowanym prezencie!

Taki bukiet róż zachwyci każdą kobietę Taki bukiet róż zachwyci każdą kobietę (by Bev Lloyd-Roberts na licencji Freeimages)

Własnoręcznie upieczone babeczki przez męża z pewnością zachwycą każdą kobietę!  Każdy mąż przynajmniej raz w życiu powinien się zmierzyć z... piekarnikiem (by Joses Tirtabudi na licencji Freeimages)

Rocznica kości słoniowej

Nie polecamy kupowania na tę rocznicę wyrobów z kości słoniowej. W sprzedaży często dostępne są przedmioty zrobione z kości zagrożonych zwierząt. Co zatem małżonkowie mogą sobie podarować na czternastą rocznicę ślubu? Może wspólna kolacja przy świecach? Możliwości jest mnóstwo, wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Rocznica szklana

Piętnasta rocznica ślubu jest idealnym momentem na wymarzoną podróż. Może warto spędzić ze sobą kilka niezapomnianych chwil z dala od codziennego zgiełku?

To czas, gdy dzieci zazwyczaj są już na tyle duże, że bez problemu można je zostawić na kilka dni pod opieką kogoś z rodziny. Jeśli jednak nie możemy pozwolić sobie na szaloną wyprawę, podarujmy ukochanej osobie np. szklane kieliszki z grawerem, szklaną statuetkę lub w ramach żartu - szklaną kulę. To także doskonały moment na odświeżenie zastawy stołowej, którą zapewne mamy jeszcze od czasu ślubu.

Pozostałe rocznice ślubu:

  • 20 – rocznica porcelanowa

  • 25 – rocznica srebrna

  • 30 – rocznica perłowa

  • 35 – rocznica koralowa

  • 40 – rocznica rubinowa

  • 45 – rocznica szafirowa

  • 50 – rocznica złota

  • 55 – rocznica szmaragdowa

  • 60 – rocznica diamentowa

  • 65 – rocznica żelazna

  • 70 – rocznica kamienna

  • 75 – rocznica brylantowa

Małżeństwa z 50-letnim stażem otrzymują od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Rocznice ślubu od 11 do 50 abcweselne.pl

Dzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy każdego roku odpowiednio celebrowaćDzień, w którym ślubowaliśmy dozgonną miłość ukochanej osobie powinniśmy każdego roku odpowiednio celebrować
(My Heart Is Hers by Sean McGrath na licencji CC BY 2.0)

rocznicowa kapiel romantyczna Romantyczna kąpiel? Czemu nie! (Bubbly and Bubbly by Roger Kirby na licencji Freeimages )

Zainteresują Cię również

Jaki miesiąc jest najlepszy na ślub? Jaki miesiąc jest najlepszy na ślub?
Sezon ślubny zaczyna się już w maju i trwa do września. Zazwyczaj jest wtedy ciepło i słonecznie. Największe „oblężenie” jest...
Jaki wiek jest odpowiedni, by wyjść za mąż? Jaki wiek jest odpowiedni, by wyjść za mąż?
Dawniej kobiety wychodziły za mąż zdecydowanie wcześniej niż obecnie. W dzisiejszych czasach średni wiek zamążpójścia opóźnił się...