Świadkowa a druhna – różnice. Zadania druhen

podroz poslubna w azji

W zwyczaju polskim Parze Młodej zawsze towarzyszyła para świadków. Wraz z upowszechnianiem się tradycji zachodnich, wiele par coraz częściej myśli jednak o orszaku weselnym z prawdziwego zdarzenia.

W skład takiego orszaku wchodzą druhny i drużbowie. Czy zatem warto mieć druhny na ślubie? A jeśli tak – co należy do ich zadań i ile pań lub/oraz panów powinien liczyć orszak?

W skład orszaku druhen wchodzą zwykle najbliższe przyjaciółki Panny Młodej oraz jej rodzina W skład orszaku druhen wchodzą zwykle najbliższe przyjaciółki Panny Młodej oraz jej rodzina (by ryan_polei )

Świadkowa a druhna – różnice

Obecność świadków jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego – to oni, obok Młodych, poświadczają podpisami jego zawarcie.

Do obowiązków świadkowej należą organizacja wieczoru panieńskiego, pomoc w organizacji ślubu, opieka nad Panną Młodą podczas uroczystości.

Druhny natomiast towarzyszą Parze Młodej podczas ślubu, ale formalnie ich obecność nie jest konieczna. Nie mają one też wyznaczonych ról, poza samym tworzeniem orszaku. Określenie ich zadań zależy od ustaleń z Młodymi. Na pewno ich obecność jest miłym akcentem uroczystości.

Wybór druhen

W skład orszaku druhen wchodzą zwykle najbliższe przyjaciółki Panny Młodej oraz jej rodzina (siostry, kuzynki). Kto konkretnie utworzy orszak i ile to będzie osób, zależy od decyzji Panny Młodej. Najczęściej jest to 3-5 pań, a maksymalnie – 12. Nie ma ograniczeń wiekowych dla druhny, ani też ograniczeń dotyczących stanu cywilnego (mogą to być zarówno panny, jak i mężatki).

Druhny towarzyszą Parze Młodej podczas ślubu, ale formalnie ich obecność nie jest koniecznaDruhny towarzyszą Parze Młodej podczas ślubu, ale formalnie ich obecność nie jest konieczna (by ryan_polei )

Świadkowa jest tylko jedna, a druhen może być więcejŚwiadkowa jest tylko jedna, a druhen może być więcej (by ryan_polei )

Zadania druhen

Zadaniem druhen (wraz z drużbami Pana Młodego) jest tworzenie orszaku ślubnego (druhny kroczą po prawej stronie, za Panną Młodą). Ponadto mogą one służyć pomocą w trakcie przygotowań do ślubu (wybór sukni i dodatków, makijaż, pomoc w organizacji wieczoru panieńskiego, lista prezentów).

Jeśli na ślubie obecne będą także druhenki (orszak dziewczynek sypiących kwiatki), do ważnych zadań druhen należy odpowiedzialność za najmłodsze uczestniczki uroczystości. Druhny po ceremonii ślubnej mogą odbierać kwiaty i prezenty, a na weselu – pomóc w rozsadzaniu gości.

Utarło się, że druhny powinny mieć sukienki w takim samym kolorze i z tego samego materiału – wówczas orszak Pary Młodej robi wyjątkowe wrażenie na gościach. Wybór kolorów jest szeroki. Na śluby zawierane w ciągu dnia odpowiednie są zwykle kolory jaśniejsze, pastelowe, na śluby popołudniowe i wieczorne natomiast pasują barwy ciemniejsze – mogą to być suknie wieczorowe. Jedno jest pewne – sukienki druhen nie powinny być białe (jeśli klasycznie biała jest suknia Panny Młodej) i nie mogą być bardziej ozdobne niż kreacja głównej bohaterki dnia.

Orszak druhen – tak czy nie?

Decyzja o stworzeniu orszaku ślubnego złożonego z druhen to nie tylko bardzo efektowne rozwiązanie na wejście i wyjście Młodej Pary oraz zapewnienie sobie dodatkowych pomocnic aniżeli tylko świadkowie.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla pań, które mają kilka oddanych przyjaciółek (a do tego np. bliską sercu siostrę) i chciałyby wyróżnić je wszystkie podczas swojego ślubu. Świadkowa jest tylko jedna, a druhen może być więcej. Każda z nich będzie czuła się zaszczycona, a Panna Młoda nie tylko będzie miała rewelacyjną oprawę i piękne wejście, ale także… więcej par rąk do pomocy.

Moda z zagranicy?

Za wadę decyzji o orszaku druhen zamiast jednej świadkowej niektórzy uznają, iż nie jest to polski zwyczaj i przypomina sceny z filmów amerykańskich. Ale jeśli wygląda pięknie i sprawia zarówno Parze Młodej, jak i jej bliskim radość – czemu by nie skopiować dobrego zwyczaju?

Sukienki druhen nie powinny być białeSukienki druhen nie powinny być białe (by ryan_polei )

Zadaniem druhen jest tworzenie orszaku ślubnego Zadaniem druhen jest tworzenie orszaku ślubnego (by ryan_polei )

Suknie druhen

Prawdziwym mankamentem takiego rozwiązania mogą być koszty związane ze strojami druhen. Najlepiej, gdyby miały one sukienki uszyte z tego samego materiału i w tym samym kolorze. Mogą natomiast różnić się fasonami – w końcu nie każdej pani jednakowo dobrze będzie w tym samym stylu i kroju.

Niemniej jednak jest to zwykle pokaźny wydatek dla Panny Młodej – nie wypada bowiem prosić przyjaciółek, żeby za własne pieniądze kupowały czy zamawiały do uszycia konkretne sukienki. Do tego dochodzą jeszcze bukiety kwiatów pasujące do wiązanki ślubnej. Jeśli ta kwestia nie stoi jednak na przeszkodzie, a Panna Młoda ma grono bliskich jej sercu pań – warto rozważyć zaproponowanie im ról druhen na ślubie.

Obecność świadków jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego Obecność świadków jest niezbędna do zawarcia związku małżeńskiego (by ryan_polei )

Utarło się, że druhny powinny mieć sukienki w takim samym kolorze i z tego samego materiału Utarło się, że druhny powinny mieć sukienki w takim samym kolorze i z tego samego materiału (by Katsu Nojiri )

Druhny to także… więcej par rąk do pomocyDruhny to także… więcej par rąk do pomocy (by ryan_polei )