Zapewnienie odpowiedniej ilości dobrego alkoholu to jedna z ważnych kwestii weselnych przygotowań – większość osób nie wyobraża sobie dobrej zabawy bez trunków.
Jakie alkohole wybrać, jak je zaserwować oraz ile alkoholu kupić, by go nie zabrakło, ale również zbyt wiele nie zostało? To pytania, które rozważa przed ślubem wiele par, zwłaszcza że alkohol to niemały wydatek.
Dobry alkohol jest ważnym elementem udanego przyjęcia weselnego (by merrimentevents )
Zainteresują Cię również
Alkohol na weselu: jaki, ile i jak podać?
Wódka
Obliczając, ile wódki potrzebujemy, możemy przyjąć, że na osobę przypada średnio pół litra tego tradycyjnego trunku. Pamiętajmy jednak, że alkoholu nie może zabraknąć, więc należy zakupić nieco zapasowych butelek (wliczcie w to „bramę” i „nagrody” w zabawach weselnych). Upewnijmy się, czy miejsce, w którym się zaopatrujemy przyjmuje zwroty nadprogramowej ilości alkoholu.
Wódkę podajemy schłodzoną do temperatury 8-10°C. Najlepiej, aby butelki znajdowały się w kubełkach z lodem, tak aby alkohol zawsze miał odpowiednią temperaturę. Wódkę wlewamy do małych kieliszków bez nóżki. Podajemy ją, gdy goście zasiądą do stołów.
Pamiętajmy, że nie wszyscy goście lubią wódkę w czystej postaci. Warto więc zadbać o odpowiednie składniki do drinków, które będą urozmaiceniem weselnego stołu. Można wymieszać wódkę z sokiem owocowym, tonikiem, colą, bądź też innym alkoholem (np. likierem).
„Alkohol leje się strumieniami” – jak widać, to wcale nie musi być metafora (by edalene )
W alkoholu weselnym liczy się nie tylko smak i moc, ale również atrakcyjne podanie (by merrimentevents )
Szampan
Toast szampanem jest tradycyjnym sposobem powitania świeżo poślubionej Młodej Pary, dlatego nie powinno zabraknąć kieliszka tego musującego trunku dla każdego z gości. Niekiedy toasty szampanem odbywają się jeszcze w sali ślubów, innym razem – w lokalu.
Szampan jest podawany w długich, cienkich kieliszkach. Koniecznie musi być schłodzony (najlepiej do temperatury 6-8°C). Dla gości, którzy nie piją alkoholu warto przygotować kieliszki z szampanem bezalkoholowym, aby również mogli uhonorować Młodą Parę. Oszacowując, jaką ilość szampana musimy zakupić, liczmy jedną butelkę na 5 osób.
Czy wiecie, że savoir-vivre nakazuje, aby kieliszki były ustawione po prawej stronie nakrycia? (by tophos )
Wino
Wino gości już prawie na każdym weselu. Jeśli występuje ono w charakterze „alkoholu dodatkowego”, podawanego obok wódki, zwykle wystarczy jedna butelka na 3-5 osób. Kupmy więcej, jeśli wino będzie najważniejszym alkoholem obecnym na stole. Warto również dowiedzieć się, którzy spośród gości w ogóle nie piją wódki, natomiast chętnie skosztują wina.
Najczęściej kupuje się wina białe (lub różowe) oraz czerwone w proporcji pół na pół. Najlepiej wybrać wino półsłodkie lub półwytrawne.
Wino czerwone podajemy w temperaturze pokojowej, w dość dużych, szerokich u dołu kieliszkach. Otwórzmy je na pół godziny przed podaniem.
Dobrym pomysłem na zimowy weselny trunek jest grzane wino z miodem, przyprawami korzennymi i pomarańczą. „Grzańca” podajemy w kubkach (najlepiej glinianych), kufelkach lub eleganckich szklankach.
Zainteresują Cię również
Białe wino powinno być nieco schłodzone. Podajemy je w kieliszkach o kształcie tulipana.
Wina można ustawić na weselnych stołach lub gdzieś z boku, na osobnym stoliku, np. na tarasie lub w kąciku z ciastami.
Młodą Parę tradycyjnie witamy szampanem (by edalene )
Na weselu warto zapewnić kilka składników niezbędnych do sporządzenia drinków (by merrimentevents )
Miód pitny
Na weselnym stole może się także pojawić ten tradycyjny, szlachetny polski napitek. Jest on wręcz niezbędny na weselu tematycznym w stylu staropolskim. Najlepszym, ale i najdroższym miodem jest półtorak.
Miód podajemy zwykle w temperaturze pokojowej; zimą możemy go też serwować na gorąco, z przyprawami korzennymi i pomarańczą.
Piwo i cydr
Te niskoprocentowe alkohole najlepiej sprawdzą się na poprawinach, choć cydr zdobywa popularność również jako trunek podawany na weselach. Piwo będzie idealne na poprawinowego grilla.
Trunkiem idealnie nadającym się do wznoszenia toastu jest wino lub szampan (by edalene )
Trunki domowe
Na weselu możemy zaserwować również nalewki domowej roboty. Nie zapomnijmy jednak zapytać właściciela lokalu, czy możemy taki alkohol wnieść na stół.
Osoby niepijące na weselu
Wśród gości mogą znaleźć się zarówno osoby niepełnoletnie, jak i inne osoby, które nie chcą lub nie mogą pić alkoholu. Pamiętajmy, że nie należy namawiać osób niepijących do toastów i „kolejek”. Jednocześnie powinniśmy zapewnić im atrakcyjny wybór napojów bezalkoholowych, na przykład koktajle mleczne lub napoje typu smoothies, podane w eleganckich szklankach, przyozdobione parasolkami i owocami.
Nie zapominajmy o osobach niepijących i im także zaserwujmy smaczne napoje (by tophos )
Zainteresują Cię również