Rosół i schab z kością czy krem z brokułów i sushi? Jak powinno wyglądać menu weselne, aby zadowoliło naszych gości? O czym musimy pamiętać, żeby goście nie zdążyli zgłodnieć oraz aby zaspokoić ich apetyt na różne smaki?
Wietnam | Menu powinno być dopasowane do miejsca, w którym odbędzie się wesele (by jdtornow )
Podstawowy element wesela
Jednym z najważniejszych elementów wesela jest menu. Niektórzy goście przygotowując się na imprezę nie jedzą nic już od rana, inni lubią przegryźć coś pysznego po szalonej zabawie na parkiecie. Dania weselne mogą zadecydować o tym, czy przyjęcie będzie udane i jak będzie komentowane na forum rodzinnym.
Zainteresują Cię również
Przed weselem zawsze warto sprawdzić opinie o danej restauracji czy firmie cateringowej i udać się do nich na małą degustację – wówczas zmniejszymy ryzyko kulinarnej wpadki do minimum. Nie dajmy się też zwariować. Jedzenie ma być przede wszystkim świeże i w odpowiedniej ilości – nie sposób jednak dogodzić wszystkim podniebieniom i z krytyką możemy się spotkać zawsze.
A może warto zdecydować się na przepyszne francuskie macarons? (by tophos )
Catering czy kucharki?
Planując wesele musimy zastanowić się czy chcemy wynająć catering, zatrudnić kucharki czy zapłacić za tzw. "talerzyk" w restauracji.
Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. W przypadku cateringu czy kucharek na pewno mamy większą swobodę w wyborze menu niż ma to miejsce w restauracjach.
Wynajęcie kucharek jest zdecydowanie tańsze od cateringu, ale też bardziej pracochłonne, bo najczęściej to my będziemy musieli zakupić i dostarczyć im wszystkie produkty.
W przypadku restauracji, zwykle mamy do wyboru kilka rodzajów przystawek, zup, drugich dań czy sałatek – możemy z tego ułożyć listę dań weselnych, ale nie mamy dowolności w komponowaniu menu.
Planując wesele musimy zastanowić się czy chcemy wynająć catering czy zatrudnić kucharzy (by ryasaurus )
Ile jedzenia na stole?
Jedno jest pewne: jedzenia na weselnym stole nie powinno zabraknąć. Lepiej jest zapewnić go za dużo i potem spakować gościom na drogę powrotną niż pozwolić im zgłodnieć.
Oprócz przystawki, zupy i dania głównego, powinniśmy pamiętać o sałatkach, chlebie, półmiskach z wędlinami i innych daniach serwowanych na zimno. Nie może też zabraknąć owoców i ciast. Pamiętajmy, że siedząc przy stole goście weselni cały czas będą coś podjadać, szczególnie że alkohol wzmaga apetyt.
Na nieduże, średnio 6-godzinne przyjęcie, powinien wystarczyć trzydaniowy obiad (przystawka, zupa, drugie danie) z deserem, tzw. „zimna płyta” (pasztety, wędzonki, sery) i jakieś drugie danie na ciepło podane pod wieczór (bigos, żurek z wkładką, paszteciki lub porcja pierożków). Im przyjęcie jest dłuższe, tym więcej dań na ciepło i przekąsek powinno się znaleźć na stole.
Przed weselem zaopatrzmy się w plastikowe pojemniki. Po zabawie każdemu z gości będziemy mogli dać kawałek tortu lub ciasta. Jedzenie, które zostanie (a zostaje zawsze dużo) oczywiście też zabieramy ze sobą. Dzięki temu przez kilka dni po ślubie nie będziemy musieli gotować.
Dania ciepłe powinny być serwowane co godzinę (by davefayram )
Jednym z najważniejszych elementów wesela jest menu (by juditk )
Zainteresują Cię również
Co podać?
Menu powinno być też dopasowane do miejsca, w którym odbędzie się wesele. Jeśli planujemy zrobić przyjęcie w karczmie, postawmy na tradycyjne polskie jadło. W ekskluzywnych salach bankietowych porcje jedzenia będą mniejsze ale za to bardziej wykwintne.
Nie bez znaczenia jest też sposób, w jaki potrawy zostaną podane – jest to w końcu część dekoracji naszych stołów.
Jeśli chodzi o zupy, najczęściej wybierany jest rosół lub żurek, zaś w przypadku drugiego dania – schabowe lub dewolaje (devolay), oczywiście z bukietem surówek. Ciasta i owoce zazwyczaj stoją na osobnym stole.
Dania ciepłe powinny być podawane średnio co godzinę – idealnie, jeśli doświadczeni kelnerzy bacznie obserwują gości i konsultują z Młodą Parą na bieżąco czas podania kolejnych potraw.
Po północy na stołach najczęściej ląduje barszcz lub flaczki.
Jeśli któryś z naszych gości nie je mięsa, zaproponujmy mu inne danie, np. kotleta jajecznego czy ser smażony. Na stole powinny być też sałatki bezmięsne.
Do menu wliczają się również napoje. Na stole nie może zabraknąć soków owocowych przelanych do szklanych dzbanków, wody z cytryną oraz napojów gazowanych. Na stoliku z owocami i ciastami powinien znajdować się ekspres do kawy i herbaty.
Nie zapomnijmy zaserwować przystawki (by kusutomo )
Słodkie babeczki mogą zastąpić tort weselny (by codnewsroom )
Nie zapomnijmy o kąciku ze słodkościami (by thecampbells )
Ile alkoholu na weselu?
Ilość i rodzaj podanego na weselu alkoholu zależy oczywiście od naszych preferencji, finansów i możliwości gości. Najczęściej stosowanym przelicznikiem jest 0,5 litra mocnego trunku na głowę – taka ilość powinna starczyć na imprezę do rana, bramy, konkursy i „pamiątki” dla gości.
Na mniejsze, kilkugodzinne przyjęcie można zastosować przelicznik: 0,5 litra wódki na głowę męską i butelka wina na głowę żeńską. Jeśli dobrze znamy alkoholowe upodobania gości, możemy zastosować jeszcze bardziej szczegółowy przelicznik wykorzystując do tego np. plik Excel lub internetowe kalkulatory alkoholu.
W naszej tradycji alkohol jest wciąż jeszcze nieodłączną częścią weselnego menu (by penywise )
Obsługa
Wybierajmy kucharzy i ekipę kelnerską z doświadczeniem. Jeśli planujemy zrobić wesele wegetariańskie czy w stylu włoskim, poszukajmy kogoś, kto specjalizuje się w kuchni tego typu.
Ważna też jest ilość kelnerów. Na 10 gości powinien przypadać 1 kelner. Nie może być takiej sytuacji, że goście zbyt długo czekają na posiłek. Niekiedy zdarza się, że 70-osobowe wesele obsługuje dwóch kelnerów. Efekt? Gdy goście w jednej części sali kończą posiłek, inni dopiero chwytają za sztućce.
Na weselu nie może zabraknąć świeżych owoców (by carloszk )
Zainteresują Cię również