Podwiązki ślubne. Do czego Pannie Młodej potrzebna jest podwiązka? Co symbolizuje ten niepozorny gadżet?

podroz poslubna w azji

Podwiązki były niegdyś niezbędnym elementem damskiej bielizny, gdyż podtrzymywały pończochy. Ich funkcja praktyczna z czasem straciła jednak na znaczeniu.

Dziś tradycja zakładania podwiązek przetrwała głównie wśród przesądów ślubnych i w wielu krajach niezmiennie pozostają one obowiązkowym „talizmanem” Panny Młodej.

 Podwiązka powinna być wykonana z koronki i wstążkiPodwiązka powinna być wykonana z koronki i wstążki (by diy-gifts-studio )

Zainteresują Cię również

Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem
Każda Panna Młoda marzy o tym, by na swoim ślubie wyglądać jak najpiękniej, aby jej skóra była promienna i gładka, cera...

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego…

…i coś niebieskiego. Chyba każda Panna Młoda zna tę wyliczankę dotyczącą rzeczy, które powinna mieć na sobie w dniu ślubu.

Niektóre panie wierzą, że zastosowanie się do tych przesądów zapewni im szczęście małżeńskie; inne kultywują je w ramach podtrzymania tradycji. Ponieważ wśród obowiązkowych akcesoriów przyszłej mężatki znajduje się „coś niebieskiego” – a suknia i biżuteria zazwyczaj nie są utrzymane w błękicie – niebieskim elementem bardzo często jest podwiązka.

To właśnie przesąd zdeterminował najpopularniejszy dziś kolor ślubnej podwiązki (niegdyś podwiązki były głównie białe i symbolizowały niewinność).

Samo założenie podwiązki w dniu ślubu ma zapewnić parze zgodny, szczęśliwy i namiętny związek. „Coś niebieskiego” założonego przez Pannę Młodą ma natomiast zagwarantować jej wierność męża.

Podwiązka powinna być wykonana z koronki i wstążki. Może być ozdobiona kokardką, kwiatkiem, perełką lub innym małym elementem.

Zwyczaje dotyczące podwiązki

Jeśli nie cała podwiązka, to przynajmniej jej część (np. kokardka) powinna być niebieska (chyba, że Panna Młoda ma już inny niebieski element na sobie). Panna Młoda zakłada podwiązkę w dniu ślubu na lewą nogę i nie pokazuje Panu Młodemu aż do nocy poślubnej.

Zainteresują Cię również

Buty idealne do ślubu i nie tylko Buty idealne do ślubu i nie tylko
Kiedyś nikt nie wyobrażał sobie butów ślubnych w kolorze innym niż biel i jej odcienie, co niestety wiązało się z mocno...
Sukienka na poprawiny Sukienka na poprawiny
Projektanci prześcigają się w tworzeniu sukienek na każdą okazję i w każdym stylu. Do wyboru więc mamy suknie typowo ślubne,...

Dawniej podwiązkę zdejmował Pannie Młodej z nogi podczas wesela drużba. Przez kawalerów była ona wówczas traktowana niczym talizman wróżący im szybki ożenek, podobnie jak welon Panny Młodej złapany przez niezamężną dziewczynę.

Dzisiaj ściąganie podwiązki należy wyłącznie do Pana Młodego. Powinien to zrobić w czasie nocy poślubnej – nie wcześniej. Niektórzy wierzą, że jeśli zrobi to bez pomocy rąk, para ma zagwarantowane szczęście w życiu seksualnym.

Podwiązka Panny Młodej najczęściej jest w kolorze niebieskimPodwiązka Panny Młodej najczęściej jest w kolorze niebieskim (by ryan_polei )

Pan Młody powinien zdjąć podwiązkę w czasie nocy poślubnej – nie wcześniejPan Młody powinien zdjąć podwiązkę w czasie nocy poślubnej – nie wcześniejPan Młody powinien zdjąć podwiązkę w czasie nocy poślubnej – nie wcześniej (by bellafaye8 )

Niebieski kolor (np… podwiązka) ma zagwarantoważ wierność męża. Niebieski kolor (np. podwiązka) ma zagwarantować wierność męża (by ryan_polei )

W wielu krajach podwiązka jest obowiązkowym „talizmanem” Panny MłodejW wielu krajach podwiązka jest obowiązkowym „talizmanem” Panny Młodej (by diy-gifts-studio )

 

Zainteresują Cię również

ABC krawata ślubnego ABC krawata ślubnego
Dawniej obowiązkowym elementem garderoby Pana Młodego była mucha. Dziś coraz mniej mężczyzn po nią sięga wybierając krawat. Ale...
Dekolty sukien ślubnych Dekolty sukien ślubnych
Suknie ślubne mogą mieć różne fasony i kolory. Jednym z ważnych elementów, na który zwracamy dużą uwagę jest dekolt. Odpowiednio...