Nowa czy używana? Jaką suknię ślubną wybrać? Jakie są wady i zalety obu rozwiązań?

podroz poslubna w azji

Suknia ślubna jest jednym z najważniejszych atrybutów Panny Młodej. Wiele kobiet rozgląda się za nią nawet z rocznym wyprzedzeniem. Suknię można kupić w salonie lub uszyć u krawcowej czy projektanta, a także nabyć w komisie, od koleżanki oraz oczywiście przez internet.

Czy warto inwestować w nową suknię ślubną? A może lepiej rozejrzeć się za używaną?

Używane suknie ślubne są tańsze nawet o połowę od tych kupionych w salonieUżywane suknie ślubne są tańsze nawet o połowę od tych kupionych w salonie (by robnas )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...
Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...

Suknia z komisu

Czy używana suknia z komisu będzie równie piękna co nowa? Dla wielu z nas taki komis kojarzy się z zaciemnionym lokalem ze starymi, zakurzonymi i poszarzałymi sukniami. Dawniej może tak było, ale dziś miejsca tego typu niemal niczym nie różnią się od renomowanych salonów sukien ślubnych.

Wiele używanych i profesjonalnie upranych sukien ślubnych wygląda jak nowe. Jeśli nawet posiadają one jakieś drobne defekty w postaci poprutej nitki czy falbanki, zaręczamy, że nie będą one widoczne dla weselnych gości.

Kupując nową suknię mamy pewność, że jest ona w idealnym stanieKupując nową suknię mamy pewność, że jest ona w idealnym stanie (by ryan_polei )

Zakup sukni przez internet

Suknię możemy także kupić przez internet. Świeżo upieczone mężatki sprzedają je na portalach ślubnych i aukcyjnych. Zwykle są one co najmniej o połowę tańsze niż w salonie i nieco tańsze niż komisie.

Aby odpowiednio dobrać suknię ślubną kupowaną przez internet, najlepiej jest umówić się z osobą sprzedającą na przymiarkę. Jeśli z powodu odległości jest to niemożliwe – warto zastrzec sobie prawo zwrotu sukni, jeśli okazałaby się np. za ciasna.

Suknię można kupić w salonie lub uszyć u krawcowej czy projektanta, a także nabyć w komisie, od koleżanki oraz oczywiście przez internetSuknię można kupić w salonie lub uszyć u krawcowej czy projektanta, a także nabyć w komisie, od koleżanki oraz oczywiście przez internet (by andrewmorrell )

Kupując suknię od obcej nam osoby możemy umówić się na przesyłkę „za pobraniem” (płacimy listonoszowi dopiero, gdy paczka znajdzie się w naszych rękach) lub nawet z dodatkową opcją umożliwiającą sprawdzenie zawartości przesyłki przez odbiorcę przed zapłaceniem za nią (ta dodatkowa możliwość kosztuje około 6 zł i musi postarać się o nią osoba nadająca przesyłkę).

Przed zakupem na odległość upewnijmy się czy suknia jest po czyszczeniu, na jaki wzrost i jaką wysokość obcasa jest przewidziana, jakie są możliwości jej przeróbki i czy nie posiada żadnych ukrytych defektów.

Suknię ślubną możemy też wypożyczyć Suknię ślubną możemy też wypożyczyć (by wonderlane )

Dlaczego warto kupić używaną sukienkę?

Dawniej kupowanie używanej sukni ślubnej nie było aż tak popularne. Żadna Panna Młoda nie chciała w tym wymarzonym dniu ubrać kreacji, którą już ktoś miał na sobie. Dziś się to zmieniło. Podobnie jak coraz częściej kupujemy w sklepach z odzieżą używaną, chętniej zaglądamy też do komisów z sukniami.

Głównym powodem dla którego warto kupić używaną suknię jest jej cena. W komisach i na portalach aukcyjnych ślubne kreacje są co najmniej o połowę tańsze niż w salonach. Możemy nabyć prawdziwą perełkę, swój wymarzony model za „grosze”. Często dostaniemy też welon i halkę gratis.

Większość używanych sukien ślubnych jest w stanie idealnym, a jeśli nie, to zawsze możemy poprosić krawcową o małą przeróbkę, np. zaszycie dziurki czy skrócenie. Plamki z rdzy (które powstają czasem po wizycie w pralni od metalowych haftek) łatwo usuniemy preparatem przeznaczonym do plam tego rodzaju.

Warto zastanowić się czy jest sens wydawać kilka tysięcy na nową suknię ślubną, jeśli za 1/3 tej ceny możemy znaleźć coś używanego w identycznym stanie?

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...

Dlaczego warto kupić nową suknię?

Kupno sukni ślubnej w salonie ma wiele plusów. Między innymi taki, że poszczególne kreacje możemy mierzyć do woli (a wybór będzie ogromny) i zdecydować się na taką, która leży na nas najlepiej. Suknia zostanie uszyta specjalnie dla nas lub idealnie dopasowana do naszej figury i wzrostu.

W przypadku komisów – wybór mamy ograniczony. Jeśli nosimy rozmiar 44, a spodoba nam się suknia w rozmiarze 36 – niestety nie da się jej powiększyć o kilka rozmiarów. Będziemy zatem musiały szukać dalej.

Kupując nową suknię mamy pewność, że jest ona w idealnym stanie, nie ma żadnych zaciągnięć, zabrudzeń czy dziurek.

Wiele pań najpierw chodzi po salonach, wybiera tę wymarzoną suknię, a następnie szuka jej w komisach czy w internecie.

Przed zakupem na odległość upewnijmy się czy suknia jest po czyszczeniuPrzed zakupem na odległość upewnijmy się czy suknia jest po czyszczeniu (by ryan_polei )

Wiele używanych i profesjonalnie upranych sukien ślubnych wygląda jak noweWiele używanych i profesjonalnie upranych sukien ślubnych wygląda jak nowe (by ryan_polei )

Kupując nową suknię mamy pewność, że będzie leżała na nas idealnie Kupując nową suknię mamy pewność, że będzie leżała na nas idealnie (by shelleyp )

A może wypożyczyć?

Jedną z opcji jest też wypożyczenie sukni ślubnej w salonie. Wybór jest zazwyczaj bardzo duży, a na miejscu dostępne są krawcowe, które w razie potrzeby dopasują suknię do naszych kształtów. Warto pochodzić po kilku wypożyczalniach sukien ślubnych, aby wybrać tę jedyną, ale także porównać ceny.

Do wypożyczalni powinnyśmy wybrać się około 3 miesiące przed ślubem, aby mieć pewność, że nikt nie sprzątnie nam sukni sprzed nosa i aby mieć czas na jej dopasowanie – podpiszemy umowę i wpłacimy zaliczkę. Całość sumy wpłacamy tuż przed ślubem, często musimy też doliczyć do tego kaucję. Podczas wesela musimy uważać na suknię, aby uniknąć jakichś poważniejszych jej zniszczeń. W takim wypadku wypożyczający może zażyczyć sobie dodatkowych opłat lub też nie odda nam kaucji.

Koszt wypożyczenia sukni to około 30% jej wartości, czyli jeśli w salonie kosztuje ona 5000 zł, wypożyczymy ją za około 1500 zł.

Według tradycji, Panna Młoda w dniu ślubu powinna mieć coś starego i coś pożyczonego… Może właśnie będzie to suknia?

czy jest sens wydawać kilka tysięcy na nową suknię ślubną, jeśli za 1/3 tej ceny możemy znaleźć coś używanego w identycznym stanie?Czy jest sens wydawać kilka tysięcy na nową suknię ślubną, jeśli za 1/3 tej ceny możemy znaleźć coś używanego w identycznym stanie? (by ryan_polei )

Głównym powodem dla którego warto kupić używaną suknię jest cena Głównym powodem, dla którego warto kupić używaną suknię jest cena (by michellehebert )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne Julia Rosa – co wybrały nasze redaktorki? (kolekcja 2017) Suknie ślubne Julia Rosa – co wybrały nasze redaktorki? (kolekcja 2017)
Zaletą obracania się w szeroko pojętej branży ślubnej jest możliwość wyboru kreacji panny młodej więcej niż raz w życiu. Nawet...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na twarz przed ślubem
Każda Panna Młoda marzy o tym, by na swoim ślubie wyglądać jak najpiękniej, aby jej skóra była promienna i gładka, cera...