Odpowiednio dobrana muzyka grana w czasie ceremonii ślubnej wprawi Młodą Parę i gości w wyjątkowy nastrój i doda uroczystości kolorytu. Warto zastanowić się więc chwilę nad muzyczną oprawą ślubu kościelnego czy cywilnego.
Możemy pomyśleć nad kwartetem smyczkowym, harfiarką czy pianistą (o muzyce na weselu przeczytacie tutaj).
Podczas ceremonii w kościele dominują organy oraz instrumenty smyczkowe (by mikerammell )
Zainteresują Cię również
W kościele – klasyka
Wybór instrumentów i utworów, które możemy wykorzystać do oprawy uroczystości ślubu kościelnego jest ograniczona z racji powagi i szacunku dla miejsca.
Wykluczone są instrumenty uważane za hałaśliwe, ale także chociażby fortepian. Dominują organy oraz instrumenty smyczkowe (przede wszystkim skrzypce). Piękne i pasujące do miejsca brzmienie ma harfa.
Muzyka nie musi być wyłącznie instrumentalna – można dołączyć śpiew. Najczęściej wybiera się sopranistkę, ale można pokusić się też o zaproszenie chóru czy nawet grupy gospel.
W repertuarze dominuje muzyka klasyczna oraz pieśni kościelne (by tophos )
W repertuarze dominuje muzyka klasyczna oraz pieśni kościelne. Sztandarowymi utworami, bez których wiele osób nie wyobraża sobie ślubu kościelnego są Ave Maria (Schuberta lub Bacha/Gounoda) oraz Marsz Mendelssohna, grany na zakończenie ślubu, podczas wyjścia Młodej Pary.
Oczywiście na tych dwóch utworach repertuar się nie kończy. W czasie mszy można zagrać zazwyczaj 4-5 utworów. Do uroczystości pasować będą z pewnością Ave Verum Corpus Mozarta, coś z Vivaldiego (piękna Zima lub pasująca do radosnego charakteru uroczystości Wiosna), Panis Angelicus Francka, Serenada Schuberta, Marsz weselny Wagnera, a także Aria na Strunie G, Siciliana lub Arioso z Kantaty op. 156 Bacha.
Dobór utworów zależy oczywiście od instrumentów oraz ewentualnego wokalu, a także od repertuaru wykonywanego przez danego muzyka. Wynajęty przez nas muzyk powinien też odpowiednio wcześnie ustalić wszystkie szczegóły (jakie utwory, w którym momencie grany będzie który utwór…) z organistą.
Zainteresują Cię również
Odpowiednio dobrana muzyka grana w czasie ceremonii ślubnej wprawi Młodą Parę i gości w wyjątkowy nastrój (by tophos )
Odpowiednio dobrana muzyka grana w czasie ceremonii ślubnej wprawi Młodą Parę i gości w wyjątkowy nastrój (by merlin-phuket )
Ślub cywilny – pod gusta muzyczne Młodej Pary
Ślub cywilny daje większą swobodę w wyborze rodzaju oprawy muzycznej, natomiast z racji niezbyt długiego czasu trwania uroczystości w programie mieszczą się zwykle najwyżej trzy utwory. Muzyka może bardzo wiele dać ceremonii ślubu cywilnego, uważanej często za oficjalną, formalną i nudną.
Warto wcześniej dowiedzieć się w Urzędzie Stanu Cywilnego jak wygląda oprawa muzyczna uroczystości. Najczęściej w urzędach grana jest muzyka klawiszowa bądź utwory odtwarzane są z płyty. Zagranie utworu przez pianistę może być odpłatne.
Jeśli chcemy wprowadzić podczas uroczystości swój repertuar i/lub własnych muzyków, uzgodnijmy wszystko wcześniej z urzędnikami. Jeśli będą to ludzie przychylni, wybór mamy praktycznie nieograniczony. W repertuarze może znajdować się poezja śpiewana, muzyka filmowa czy ulubione utwory Młodej Pary.
Podczas standardowej ceremonii zagrane mogą zostać maksymalnie trzy utwory: na wejście młodych, podpisywanie dokumentów oraz wyjście pary.
Wybór utworów, które możemy wykorzystać do oprawy uroczystości ślubu kościelnego jest ograniczona (by tophos )
Niezwykle piękne i pasujące do tak ważnej ceremonii brzmienie ma harfa (by mitch98000 )
Zainteresują Cię również