Jak wygląda msza ślubna? Ceremonia ślubna w kościele krok po kroku

podroz poslubna w azji

Jedna z naszych czytelniczek zadała na forum pytanie o przebieg ceremonii ślubnej w kościele. Okazuje się, że sprawy na pozór oczywiste potrafią przysporzyć nam trochę problemów.

Nawet jeśli ślub już za nami, trudno sobie przypomnieć, jak wyglądały kolejne etapy mszy. Tymczasem przyszłe panny młode chcą wiedzieć dokładnie, czego mogą się spodziewać, niewiedza potęguje bowiem przedślubny stres.

Msza ślubna, poza sakramentem małżeństwa, nie różni się wiele od zwykłej mszyMsza ślubna, poza sakramentem małżeństwa, nie różni się wiele od zwykłego niedzielnego nabożeństwa (by prayitnophotography )

Zainteresują Cię również

Ślub bez błogosławieństwa? Ślub bez błogosławieństwa?
Dla jednych przedślubne błogosławieństwo rodziców to oczywistość – coś, czego pragną lub czego po prostu dopilnują z uwagi na...
Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej Wszystko, co chcecie wiedzieć o spowiedzi przedślubnej
To trudny, owiany wieloma mitami temat, z którym muszą się zmierzyć wszystkie pary młode planujące ślub kościelny (także...

Spieszymy więc z pomocą. Zamiast wypytywać mężatek, które pamiętają tylko zakochane oczy męża,

łzy mamy i emocje towarzyszące przysiędze, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Tuż przed ceremonią

Chwilę przed ślubem zaglądamy do zakrystii wraz ze świadkami. Młoda para dzieży w rękach kartki do spowiedzi, zaś świadkowie – dowody osobiste. Wszyscy podpisują stosowne dokumenty (uwaga: w niektórych parafiach dokumenty podpisuje się po mszy ślubnej).

W tym momencie ksiądz z pewnością poinformuje was dokładnie, co macie robić krok po kroku. Dlatego nawet jeśli po przeczytaniu tego tekstu natychmiast wszystko zapomnicie, uwierzcie, że nie ma się czym stresować – księża podczas ceremonii zaślubin są zwykle bardzo opiekuńczy wobec młodej pary i dyskretnie prowadzą ją „za rączkę”.

Wejście do kościoła

Para młoda wchodzi do kościoła zazwyczaj wtedy, gdy wszyscy goście są już w nim zgromadzeni. Młodzi mogą wejść razem ze świadkami, prowadzeni przez księdza i ministrantów lub pannę młodą może poprowadzić ojciec – wówczas pan młody i świadkowie czekają przed ołtarzem.

W obliczu majestetu Kościoła można się trochę pogubićW obliczu majestatu Kościoła można się trochę pogubić (by mrseb )

Msza święta

Po uroczystym wejściu rozpoczyna się msza święta.

Ksiądz pozdrawia wiernych i zwraca się do zebranych słowami powitania i niejako wyśnienia (kto i po co zebrał się w tym dniu w tej świątyni) oraz zachęca do wspólnej modlitwy.

Po tym wprowadzeniu przedstawiane są intencje sprawowanej Mszy świętej – niektóre pary młode życzą sobie wspomnieć w tym miejscu bliskich zmarłych z rodziny.

Teraz jest miejsce na akt pokuty. Ksiądz zaczyna słowami: „Uznajmy przed Bogiem, że jesteśmy grzeszni…”, wierni zaś odmawiają spowiedź powszechną: „Spowiadam się Bogu wszechmogącemu…” Po słowach księdza: „Niech się zmiłuje nad nami Bóg wszechmogący…” następuje aklamacja (czyli uroczyste zawołanie) „Panie zmiłuj się nad nami”.

Następnie przychodzi czas na hymn pochwalny: „Chwała na wysokości Bogu”.

Obrzędy wstępne zamyka kolekta – z pewnością każdy z nas kojarzy, charakterystyczne zawołanie księdza: „Módlmy się!”.

To już ostatni dzwonek, by osoba, z którą umówiliście się na odczytanie fragmentu Pisma Świętego znalazła się przy ambonie.

Czytania

Zapewne wiecie o tym, że czytania liturgiczne może wygłosić wybrana przez was osoba – zazwyczaj jest to ktoś bliski. Pięknym zwyczajem jest też odczytanie słów ze Starego Testamentu przez pana młodego.

Być może ksiądz pozwoli wam wybrać jedno z ośmiu pierwszych czytań przewidzianych na dzień zaślubin, do których z góry przypisane są psalmy responsoryjne. Psalm oczywiście również może zaśpiewać ktoś z waszych bliskich.

Na drugie czytanie, pochodzące z Nowego Testamentu, młode pary najczęściej wybierają przepiękny „Hymn do miłości”, choć oczywiście nie jest to koniecznością – jest jeszcze dziewięć innych tekstów do wyboru.

Po drugim czytaniu przychodzi czas na: „Alleluja”.

Tekst Ewangelii odczytuje kapłan lub diakon. Tego czytania słuchamy na stojąco. Ewangelia kończy się uroczystym zawołaniem: „Oto słowo Pańskie!”.

Teraz ksiądz wygłasza homilię, która naturalnie nawiązuje do szczególnej sytuacji, w jakiej się znaleźliście, przypomina jakie są zalety, obowiązki i troski chrześcijańskiego małżeństwa itp. Jeśli ksiądz dobrze zna któreś z was, możecie liczyć na wzruszające, „spersonalizowane” kazanie.

Zaufajcie księdzu, on poprowadzi was dyskretnie przez kolejne etapy ceremonii zaślubinZaufajcie księdzu, on poprowadzi was dyskretnie przez kolejne etapy ceremonii zaślubin (by amiefedora )

Młoda para Młoda para "wkracza do akcji" po homilii (by johnhopephotography )

Sakrament małżeństwa

I wreszcie dotarliśmy do sedna. Para młoda wkracza do akcji tuż po kazaniu.

Zainteresują Cię również

Ślub i wesele w piątek Ślub i wesele w piątek
Coraz częściej się słyszy o ślubach kościelnych i weselach wyprawianych w piątek. Jeszcze niedawno było to niemożliwe, obecnie...
Błogosławieństwo rodziców Błogosławieństwo rodziców
Błogosławieństwo rodziców to tradycja. Chyba żaden rodzic nie wyobraża sobie, że miałby pominąć ten element ślubu swoich dzieci....

 •  
  Etap 1: pytania

Osoby zgromadzone w kościele wstają, ksiądz przywołuje narzeczonych do siebie i zaczyna zadawać pytania o dobrowolność ich decyzji:

Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i w chorobie, w dobrej i zlej doli, aż do końca życia?
Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym was Bóg obdarzy?

Oczywiście jedyną właściwą odpowiedzią jest: „Chcemy”.

Akt zawarcia małżeństwa poprzedza bezpośrednio „Hymn do Ducha Świętego”, który wszyscy odśpiewują na stojąco: „O Stworzycielu, Duchu, przyjdź…”

 • Etap 2: przysięga

Teraz ksiądz nakaże wam podać sobie prawe dłonie (które następnie owinie stułą) i powtarzać za nim słowa przysięgi małżeńskiej (widzicie? Niczego nie trzeba uczyć się na pamięć!). Pierwszy mówi narzeczony, potem narzeczona:

Ja (imię wybranki/wybranka), biorę Ciebie, (imię wybranki/wybranka), za żonę/męża i ślubuję Ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny i wszyscy święci.

Kapłan ogłasza:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja  powagą Kościoła  katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Dopiero teraz stuła zostaje odwinięta z waszych rąk.

Jeśli obrączki ma wam podać ktoś z rodziny, teraz jest na to czas.

Podczas przysięgi dłonie narzeczonych owija stułaPodczas przysięgi dłonie narzeczonych owija stuła (by balleyne )

 • Etap 3: obrączki

Ksiądz błogosławi obrączki i przemawia następującymi słowami: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki”.

Obrączki wkładamy na serdeczny palec partnera i znów mężczyzna zaczyna pierwszy:

(Imię wybranki), przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Potem to samo czyni małżonka:

(Imię wybranka), przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

W tym wypadku również możecie powtarzać za księdzem lub ksiądz może dyskretnie podsunąć wam tekst do odczytania.

Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności..."Przyjmij tę obrączkę jako znak mojej miłości i wierności..." (by balleyne )

Mszy ciąg dalszy

Teraz już, jako pełnoprawni mąż i żona, możecie odetchnąć i uczestniczyć w dalszych częściach mszy:

 • Modlitwa powszechna (czyli intencje mszalne – to kolejna część mszy, w której możecie zaproponować coś od siebie, a odczytać mogą je wasi bliscy, jeśli oczywiście ksiądz wyrazi na to zgodę).
 • Dary ofiarne – małżonkowie mogą wziąć udział w procesji z darami.
 • Modlitwa eucharystyczna
 • Modlitwa Pańska, czyli „Ojcze nasz”
 • Obrzęd pokoju
 • „Baranku Boży”
 • Komunia święta (nowożeńcy mogą ją otrzymać pod dwiema postaciami).
 • Modlitwa po Komunii

Na zakończenie mszy, przed błogosławieństwem ogólnym, kapłan w specjalny sposób błogosławi nowożeńców.

Goście opuszczają kościół jako pierwsi. Młoda para zamienia jeszcze słowo z księdzem lub podpisuje dokumenty ślubne (jeśli nie zrobiła tego przed mszą). Gdy wychodzicie z kościoła zebrany tłum już tam na was czeka z płatkami róż, ziarnkami ryżu czy innym confetti, które wraz z życzeniami szczęścia spadnie na wasze małżeńskie głowy.

Wszystkiego dobrego!

W deszczu dobrych życzeńW deszczu dobrych życzeń (by tetsumo )

Źródło: Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej

Zainteresują Cię również

Ślub cywilny czy kościelny? Ślub cywilny czy kościelny?
Właściwie nad czym tu się zastanawiać: osoby wierzące ślubują w kościele, zaś niewierzące lub niepraktykujące – w urzędzie....
Nauki przedmałżeńskie Nauki przedmałżeńskie
Każda Młoda Para pragnąca pobrać się w kościele przed obliczem kapłana ma obowiązek odpowiedniego przygotowania się do sakramentu...