Nauki przedmałżeńskie – Jak wyglądają? Ile trwają? Jaki jest ich koszt? Kiedy są konieczne? Czy warto na nie uczęszczać? Czy jest się czym stresować?

Każda Młoda Para pragnąca pobrać się w kościele przed obliczem kapłana ma obowiązek odpowiedniego przygotowania się do sakramentu małżeństwa. Narzeczeni muszę więc odbyć kurs przedmałżeński.

Nauki przedmałżeńskie (inne określenia: kurs przedmałżeński, katechezy przedmałżeńskie) mogą odbywać się w weekendy lub w określone dni w tygodniu.

Przeciętny kurs to 10 godzin katechez przedmałżeńskichPrzeciętny kurs to 10 godzin katechez przedmałżeńskich (by wswed )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Kiedy odbywają się nauki przedmałżeńskie?

To zależy od konkretnego kościoła.

Nauki przedmałżeńskie organizowane są bezpłatnie (lub „co łaska”) w wielu parafiach, jednak ich terminy ustalane są często z góry, np. tylko raz w roku w okresie Wielkiego Postu, dwa razy do roku – np. w lutym i we wrześniu czy np. regularnie co tydzień w domu katechetycznym należącym do danego kościoła.

Takie nauki trwają zazwyczaj kilka tygodni (mniej więcej do trzech miesięcy) i składa się na nie kilka spotkań w formie wykładów i ćwiczeń. Spotkania odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu i trwają średnio godzinę. Przeciętny kurs to 10 godzin katechez przedmałżeńskich.

Każda Młoda Para musi zorientować się w temacie odpowiednio wcześniej (najlepiej 6 miesięcy przed ślubem), żeby na spokojnie ze wszystkim zdążyć.

Małżeństwo zawierane w kościele wymaga odpowiedniego, religijnego przygotowaniaMałżeństwo zawierane w kościele wymaga odpowiedniego, religijnego przygotowania (by gibbons )

Każda Młoda Para pragnąca pobrać się w kościele przed obliczem kapłana ma obowiązek odpowiedniego przygotowania się do sakramentu małżeństwaKażda Młoda Para pragnąca pobrać się w kościele ma obowiązek odpowiedniego przygotowania się do sakramentu małżeństwa (by ryan_polei )

Weekendowe kursy przedmałżeńskie

10 godzin obowiązkowych nauk przed ślubem można odbyć również w formie skondensowanej na popularnych ostatnio weekendowych kursach przedmałżeńskich. Katechezy w takiej formie są już zazwyczaj płatne, około 100-180 zł od osoby.

Na weekendowe kursy przedmałżeńskie oczywiście obowiązują zapisy (zajęcia często odbywają się w mniejszych grupach).

Tego typu spotkania organizowane są zwykle kilka lub nawet kilkanaście razy do roku – ale nie warto wybierać się na nie w ciemno, konieczne jest sprawdzenie dat planowanych kursów na stronie internetowej parafii.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Czy każdy musi uczęszczać na przedślubne katechezy?

Jeśli w szkole średniej mieliście kurs przedmałżeński prowadzony w ramach lekcji religii i posiadacie świadectwo jego ukończenia, może okazać się, że ksiądz nie będzie wymagał od was uczestnictwa w dodatkowych katechezach.

Świadectwo ze szkoły średniej nie zwalnia was jednak z przedślubnych wizyt w poradni rodzinnej.

Nauki przedmałżeńskie mogą być ciekawym źródłem wiedzy i sposobem na chwilę refleksji w ferworze przedślubnych przygotowańNauki przedmałżeńskie mogą być ciekawym źródłem wiedzy i sposobem na chwilę refleksji w ferworze przedślubnych przygotowań (by Richard Foster – LyndaSanchez )

Kurs przedmałżeński a poradnia rodzinna

Poza około 10 godzinami kursu przedmałżeńskiego, młodzi zobowiązani są także do wizyty w poradni rodzinnej. W zależności od miejsca, może to być jedno, dwa lub trzy spotkania – bezpłatne lub odpłatne. Podczas spotkań w poradni rodzinnej głównym poruszanym tematem jest naturalne planowanie rodziny (NPL).

Jedną z kwestii poruszanych na kursie przedmałżeńskim jest naturalne planowanie rodzinyJedną z kwestii poruszanych na kursie przedmałżeńskim jest naturalne planowanie rodziny (by familymwr )

Po co to wszystko?

O naukach przedmałżeńskich krąży wiele mitów. Wiele par obawia się rozmów z obcymi ludźmi na intymne tematy małżeńskiego pożycia. Jednak decydując się na ślub kościelny, siłą rzeczy deklarujemy, że zamierzamy żyć zgodnie z nauką Kościoła, a zatem uzyskanie szczegółowej wiedzy na temat katolickiego małżeństwa jest konieczne.

Nie ma jednak czego demonizować. Nikt nie będzie nas zmuszał do wyjawiania osobistych szczegółów naszego prywatnego życia. Poza tym, obecnie wiele katechez jest prowadzonych w nowoczesnej formie ćwiczeń i warsztatów, które mogą nas miło zaskoczyć i pomóc we wzajemnym poznaniu siebie, swoich potrzeb i wartości.

Jeśli nie jesteśmy przekonani co do zasadności tego typu kursów, potraktujmy je jako ciekawe źródło wiedzy, jako szansę na poznanie różnych alternatyw – nikt nie będzie przecież kontrolował naszych osobistych wyborów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że udział w takich katechezach nie tylko otworzy nam oczy na różne kwestie życia małżeńskiego, ale także będzie świetną zabawą.

O naukach przedmałżeńskich krąży wiele mitów, jednak nie ma się czego obawiać!O naukach przedmałżeńskich krąży wiele mitów, jednak nie ma się czego obawiać! (by ryan_polei )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...