Ślub na plaży lub w ogrodzie kojarzy nam się głównie z romantycznymi filmami. Jednak my również możemy zdecydować się na złożenie przysięgi nie w kościele czy w Urzędzie Stanu Cywilnego, ale w naszym wymarzonym miejscu.
Ślub na świeżym powietrzu z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych gości (by ryan_polei )
Ślub cywilny w plenerze
Dawniej pobranie się poza Urzędem Stanu Cywilnego było niemal niemożliwe. Zgodę na taki ślub dostawały jedynie osoby chore lub gdy jeden z małżonków przebywał w więzieniu. Dziś to się zmieniło.
Zainteresują Cię również
Od 1 marca 2015 roku bez najmniejszych problemów można brać ślub poza Urzędem Stanu Cywilnego. Nie musi być to już wyjątkowa sytuacja. Miejsce zaślubin powinno znajdować się najlepiej w granicach miasta. Koszt takiego ślubu wynosi 1000 zł.
Plenerowa druhenka (by tmarsee530 )
Odpowiednie przygotowanie
Do ślubu cywilnego na świeżym powietrzu powinniśmy się odpowiednio przygotować. Przede wszystkim musimy znaleźć miejsce, gdzie powiesimy godło państwowe. Musi też stać stół oraz krzesła dla urzędnika, Pary Młodej i świadków. Nie zapomnijmy też o stworzeniu odpowiedniego nastroju dzięki muzyce. Możemy do tego celu wynająć osobę grającą na harfie lub skrzypcach albo podłączyć sprzęt muzyczny i poprosić bliską osobę o puszczanie wybranych przez nas piosenek w odpowiednich momentach.
Ślub kościelny i konkordatowy pod chmurką
Powiedzenie sobie sakramentalnego „tak” przed księdzem, ale w innym miejscu niż kościół należy do nie lada wyzwania. Prawo kanoniczne zabrania bowiem brania ślubu w miejscach niewyświęconych. Co zatem zrobić w takiej sytuacji?
Aby wziąć ślub na świeżym powietrzu, musimy napisać podanie z pozwoleniem do biskupa. Pamiętajmy o uwzględnieniu naprawdę ważnego powodu, dla którego chcemy się pobrać w tym a nie innym miejscu. Jeśli mamy znajomego księdza, wspomnijmy o tym w podaniu. Wtedy będzie większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy zgodę. Na decyzję możemy czekać nawet rok, tak więc uzbrójmy się w cierpliwość. Gdy już uzyskamy pozwolenie, udajemy się do księdza, który udzieli nam ślubu. Pozostałe formalności typu: pozwolenia, zapowiedzi czy dostarczenie aktu chrztu są identyczne jak w przypadku ślubu w innej parafii.
Aby wziąć ślub np. w ogrodzie musimy otrzymać pozwolenie od ksiądza lun urzędnika USC (by coreyann )
Zainteresują Cię również
Miejsce, w którym chcemy wziąć ślub musi być odpowiednio przygotowane (by wedding-photography-by-jonathan-day )
Koszt takiego ślubu jest zwykle większy od tego zawartego w parafii. Ze wszystkimi pozwoleniami i ofiarą może nas to wynieść nawet 2000 zł.
Do ceremonii musimy się też przygotować. Warunkiem koniecznym jest miejsce na powieszenie krzyża. Dodatkowo musimy postawić stół, krzesła dla Państwa Młodych, świadków i gości oraz postarać się o dobre nagłośnienie. Ciekawym pomysłem jest wyłożenie czerwonego dywanu. Nie zapomnijmy też o świeżych kwiatach. Im ich więcej, tym lepiej!
O ile ślub cywilny trwa zaledwie 15 minut, tak ceremonia kościelna może przekroczyć godzinę, a jak wiadomo warunki klimatyczne w Polsce są różne... Dlatego pomyślmy wcześniej o zadaszeniu dla naszych gości. Możemy wypożyczyć namiot lub dużą altanę.
Jeśli nie dostaniemy pozwolenia, nie przejmujmy się. Możemy wybrać mały kościółek blisko „naszego miejsca” i urządzić wesele na świeżym powietrzu.
Sakramentalne "tak" na łonie natury (by kindee )
A może tak ślub na plaży? (by krystal-hotels-timeshare )
Zainteresują Cię również