Oryginalne, wyjątkowe, nietypowe piosenki na pierwszy taniec. Top 10

Pierwszy taniec – każdy z nas pragnie, by był wyjątkowy. Jedni stawiają na dopracowany układ taneczny, inni wolą zaskoczyć gości wyborem piosenki.

I właśnie dla tej drugiej grupy mam dziś kilka propozycji.

Kto powiedział, że pierwszy taniec musi być śmiertelnie poważny?Kto powiedział, że pierwszy taniec musi być śmiertelnie poważny? (by Adrian Fallace )

Zainteresują Cię również

W rytmie walca – pierwszy taniec W rytmie walca – pierwszy taniec
Walc to jeden z najpiękniejszych, najbardziej eleganckich i romantycznych tańców towarzyskich jakie kiedykolwiek powstały....
Pierwszy taniec w stylu Pierwszy taniec w stylu "Grease"
Ostatnio oglądałam z przyjaciółką jej film z wesela, które odbyło się kilka lat temu i na scenie z pierwszym tańcem usłyszałam, że...

Z góry uprzedzam, że nie są to typowe utwory weselne. Nie są to klasyczne, miłosne ballady, do których pasowałyby kroki walca angielskiego.

Poniższa lista piosenek to propozycja dla odważnych, spontanicznych par z poczuciem humoru, które niekoniecznie zapiszą się na kurs tańca i które lubią tańczyć tak, jak same sobie zagrają.

1. Prince, "Kiss"

Piosenka niezwykle rytmiczna. Nie sposób przy niej usiedzieć – biodra i ramiona same rwą się do tańca. To zdecydowanie nie będzie ckliwy i romantyczny wstęp do wesela. Idealny wybór dla wesołej, odważnej pary z poczuciem humoru. Piosenka miała swoje 5 minut w filmie "Happy feet". Uwaga, zanim się na nią zdecydujecie, przeczytajcie tłumaczenie, tekst jest bowiem dość odważny.

*Ponieważ jakiekolwiek oryginalne wykonania Prince'a, jakie tylko pojawią się w sieci, są natychmiast usuwane (z uwagi na poszanowanie jego praw autorskich), jako przykład przytaczamy utwór "Kiss" w interpretacji Toma Jonesa. Warto jednak rozejrzeć się za oryginałem.

2. Leonard Cohen, "Hallelujah"

Tak, to słynna "piosenka ze Shreka" i utwór który doczekał się pokaźnej ilości coverów. W zależności od wykonawcy, przebój ten może być romantyczny, melancholijny czy zwyczajnie radosny. Piosenka została wydana w 1984 roku - może to zainspirować pary młode z tego rocznika do wybrania jej na swój pierwszy taniec. Warto zainteresować się historią tego utworu i z uwagą przeanalizować jego tekst - są to bowiem tematy intrygujące i szeroko dyskutowane.

3. Prince, "Purple Rain"

I znów utwór księcia muzyki pop. Tym razem zdecydowanie bardziej melancholijny. Pewnie zastanawiacie się, co oznacza tytułowy "fioletowy deszcz"? Cóż, właściwa odpowiedź chyba nie istnieje, a wszystko jest kwestią interpretacji. Jedni widzą tu deszcz pocałunków, inni - jakiś rodzaj cierpienia. Urban dictionary tłumaczy frazę "purple rain" jako uczucie niepokoju, pragnienie ucieczki, lęk przed zaangażowaniem. Zanim więc piosenka ta stanie się waszym ślubnym przebojem, sami musicie podjąć trud jej interpretacji.

4. Adele, "Lovesong"

Przepiękna ballada o miłości. I linia melodyczna i tekst zachwycają. Idealna do przyjemnego bujania się w tańcu, nawet jeśli nie uczestniczyliście przed ślubem w żadnym kursie. Jedynym minusem tej piosenki jest to, że wyciska łzy. Jeśli więc jesteś panną młodą, która łatwo się wzrusza, przemyśl ten wybór dwa razy.

5. Michael Buble, "Put Your Head On My Shoulder"

Zainteresują Cię również

15 piosenek na pierwszy taniec inspirowanych filmami 15 piosenek na pierwszy taniec inspirowanych filmami
Wybór piosenki na pierwszy taniec nie zawsze bywa łatwy, dlatego dziś proponujemy listę 15 kultowych utworów filmowych, które...
DJ na weselu DJ na weselu
Wybór najlepszej oprawy muzycznej wesela jest nie lada wyzwaniem, musi ona bowiem odpowiadać gustom zarówno Państwa Młodych jak i...

Nie macie wrażenia, że wszystko, co zaśpiewa Michael Buble, przywodzi na myśl święta? Romantyczna piosenka o tańcu pary znajdującej się u progu zakochania idealnie nadaje się na pierwszy taniec weselny. Wystarczy, że powiesz swojej młodej żonie: "połóż swoją głowę na moim ramieniu" i reszta przestanie się liczyć.

6. Norah Jones, "Turn me on"

Kojarzycie scenę z filmu "Love Actually", gdzie Sarah i Karl wreszcie łączą się w tańcu podczas świątecznego przyjęcia? To jest właśnie ta piosenka. Fakt, jest to smutny utwór, opowiada głównie o tęsknocie po rozstaniu, ale palące uczucie zobrazowane jest tu tak pięknymi metaforami, że czyni go jedną z najromantyczniejszych piosenek o miłości. Soulowe rytmy z pewnością zrobią na gościach wrażenie.

7. Michael Buble, "Fever"

Zrobiło się dość melancholijnie, a wesele to przecież wesoła impreza. To pierwszy wspólny wieczór nowo mianowanych męża i żony, może więc warto zaprosić na parkiet odrobinę... seksapilu? Przedstawiamy kolejny utwór "człowieka o świątecznym głosie". Jeśli jesteście w miłosnej gorączce, jest to przebój właśnie dla was.

8. The Doors, "Light My Fire"

Pozostając w rozgorączkowanych klimatach, kolejna propozycja z ogniem w tle - niezrównani The Doors. Na taki pierwszy taniec z pewnością skuszą się pary o prawdziwie hippisowskiej duszy. Fakt, jego treść nie jest zbyt poprawna politycznie, ale ten rytm!

9. Kult, "O Ani"

Ach, jak on do niej biegł! To zdecydowanie jedna z piękniejszych, polskich, rockowych piosenek o miłości. Prostota słów, a taka głębia przekazu. W tym mało skomplikowanym tekście kryje się ogromna siła uczucia i spora dawka romantyzmu.

10. Lou Reed, „Perfect Day”

Czy jakakolwiek inna piosenka wpasowałaby się lepiej w wasz dzień idealny? Utwór ten jest pochwałą zwyczajności, prozy i piękna codziennego życia. Trzeba zaznaczyć, że niektórzy znawcy życia i twórczości Lou są zdania, iż w piosence tej chodzi o… narkotyki (w takim kontekście została wykorzystana w filmie Trainspotting). Autor nigdy nie potwierdził takiej interpretacji, a sam tekst nie narzuca tego typu skojarzeń. No i czy w sztuce nie chodzi o dowolność  odbioru danego dzieła? Ja na potrzeby wesela proponuję dosłowne rozumienie tej piosenki, bez doszukiwania się metafor.

Jeśli dobrnęliście do końca listy, z pewnością zauważyliście, że w przypadku niektórych piosenek warto skupić się nie tylko na melodii i tekście, ale także poznać ich historię. W przypadku innych z kolei, lepiej porzucić wszelkie konteksty i podjąć trud samodzielnej interpretacji.

Przy której z tych piosenek najchętniej zawirowalibyście w tańcu jako mąż i żona?

Zainteresują Cię również

Pierwszy taniec – Młoda Para na parkiecie Pierwszy taniec – Młoda Para na parkiecie
Pierwszy taniec Młodej Pary to nieodłączny element każdego wesela, który tradycyjnie rozpoczyna zabawę. Jaki więc powinien być ten...
Time of Their lives – czyli pierwszy taniec Aleksandry i Kamila Time of Their lives – czyli pierwszy taniec Aleksandry i Kamila
Jedne pary marzą o romantycznym pierwszym tańcu, inne stawiają na dynamikę lub odrobinę humoru. A gdyby tak połączyć to wszystko w...

By przełamać weselny standardy, potrzeba trochę odwagiBy przełamać weselny standardy, potrzeba trochę odwagi (by masstravel )