A może zamiast gorączkowej krzątaniny i wesela do białego rana na kilkadziesiąt osób – kameralne przyjęcie ślubne połączone z wyjazdem?
Wbrew pozorom ślub za granicą może być mniej kosztowny niż wesele w Polsce. Na rynku istnieje ponadto mnóstwo firm, które wezmą na siebie załatwianie formalności, aby Państwo Młodzi mogli w pełni cieszyć się swoim najważniejszym dniem.
Czy marzył się wam kiedyś ślub na plaży? (by bazzat )
Zainteresują Cię również
Dylemat: wesele w Polsce czy ślub za granicą?
Po pierwsze: jakimi funduszami dysponujemy?
Ślub za granicą jest bardziej kosztowny niż przyjęcie weselne dla kilkunastu gości, ale już porównanie kosztów małej uroczystości w jednym z krajów europejskich z kosztami wesela na kilkadziesiąt osób wypada na korzyść ślubu zagranicznego. Koszty ceremonii ślubnej w Pradze, Wiedniu czy Rzymie dla Pary Młodej i kilkorga gości wraz z krótkim pobytem w danym mieście mogą zamknąć się w kwocie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.
Po drugie: ile osób zapraszamy?
Uroczystość za granicą zwykle wyklucza dużą liczbę gości. Jeśli mamy liczną rodzinę, z którą utrzymujemy bliski kontakt, trudno będzie jej wytłumaczyć, że nie będzie obecna na ślubie. Możemy ewentualnie polecieć za granicę tylko we dwoje, wziąć tam ślub cywilny i spędzić romantyczny urlop, a w Polsce wziąć ślub kościelny i zaprosić rodzinę na weselny obiad. Oczywiście, wszystko to wiąże się z większymi kosztami, ale przynajmniej możemy je rozciągnąć w czasie.
Większość par decydujących się na ślub za granicą leci sama lub tylko ze świadkami (oraz konsultantem ślubnym). Niektórzy zapraszają jeszcze najbliższych krewnych – łącznie nie więcej niż 5-8 osób. Do miejsc egzotycznych leci zwykle sama Para Młoda. Ślub w jednym z państw europejskich stwarza większą możliwość zaproszenia gości.
Ślub w Tajlandii (by evoflash )
Ślubne kierunki turystyczne
Największą popularnością wśród polskich par pobierających się za granicą cieszą się Włochy. Organizowane są m.in. śluby w Rzymie, Wenecji, Toskanii, na Sycylii i w innych pięknych zakątkach. Do często wybieranych miejsc należą również Cypr, Wiedeń, Paryż, Grecja (zwłaszcza greckie wyspy, np. Kos czy Kreta). W ofercie firm organizujących śluby zagraniczne znajdziemy też m.in. czeską Pragę, Hiszpanię (w tym Wyspy Kanaryjskie), Chorwację.
Do najczęściej wybieranych miejsc egzotycznych należą Wyspy Karaibskie (Jamajka, Dominikana i inne), Hawaje, Indonezja (zwłaszcza Bali), Tajlandia. W ofertach nie brakuje też rajskich wysp, takich jak Seszele, Malediwy, Mauritius, Sri Lanka…
Ślub w Grecji (by ross_angus )
Formalności
Formalności związane ze ślubem za granicą zacznijmy załatwiać jak najwcześniej. Ślub cywilny możemy wziąć u polskiego konsula rezydującego w wybranym przez nas kraju lub też u miejscowego urzędnika USC.
Chęć zawarcia związku małżeńskiego w konsulacie polskim musimy zgłosić najpóźniej dwa miesiące przed planowaną datą uroczystości. Jeśli chodzi o ślub w miejscowym USC – najlepiej zasięgnąć wcześniej informacji w MSZ lub w odpowiednim konsulacie.
Udając się do MSZ lub placówki dyplomatycznego danego kraju zasięgnijmy też informacji na temat niezbędnych dokumentów oraz formalności, dzięki którym ślub zawarty za granicą będzie uznawany w Polsce.
Zainteresują Cię również
Ślub po włosku (by jamesbt )
Niezbędna dokumentacja
Przygotujmy następujące dokumenty: odpis skrócony aktu urodzenia, ważny dowód osobisty (w krajach UE) lub paszport (plus wizę, jeśli jest potrzebna) i zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Odpis aktu urodzenia oraz zaświadczenie otrzymamy w polskim USC.
W przypadku ślubu w zagranicznym USC, a nie u polskiego konsula, dokumenty powinny być dodatkowo przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.
Osoby rozwiedzione dostarczają dodatkowo dokument potwierdzający orzeczenie rozwodu, a wdowcy i wdowy – akt zgonu współmałżonka.
W zagranicznym USC otrzymamy akt małżeństwa w języku urzędowym danego kraju. Musi on zostać przetłumaczony na język polski przez tłumacza przysięgłego. Po powrocie udajemy się do naszego USC i okazujemy oba dokumenty (oryginał oraz tłumaczenie).
Jeśli planujemy wziąć za granicą ślub kościelny przygotujmy ponadto: akt chrztu (z adnotacją o innych sakramentach), tzw. licencję na ślub w innej parafii (wydaje ją proboszcz jednej z parafii narzeczonych). Para musi też odbyć w Polsce nauki przedmałżeńskie.
Ślub na Bali (by chijs )
Samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?
Formalności związane z załatwianiem ślubu za granicą mogą przerosnąć narzeczonych. Dlatego warto rozważyć skorzystanie z pomocy firmy zajmującej się tym profesjonalnie.
Po przedstawieniu naszych wymagań oraz możliwości finansowych firma pomoże nam w wyborze hotelu oraz atrakcji, jakich spodziewamy się podczas uroczystości ślubnej. Konsultanci dokonają wszelkich niezbędnych rezerwacji (pokoje dla nas i dla gości, kolacja po ceremonii ślubnej, transport oraz ewentualnie atrakcje w pozostałych dniach pobytu za granicą).
Firmy biorą też na siebie kontakt z zagranicznym USC – nam pozostaje tylko dostarczenie wszystkich wymaganych dokumentów na czas.
Niektóre firmy przedstawią nam pakiety ślubne, czyli gotowe propozycje miejsc, hoteli, planu uroczystości oraz pobytu w danym miejscu. Są też konsultanci, którzy tworzą indywidualne oferty dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnej pary. Zwłaszcza w przypadku tych drugich nie wahajmy się dodawać własnych pomysłów czy sugerować zmian, w tym cięcia kosztów (np. transport pociągiem, autobusem, tanimi liniami lotniczymi lub czarterem zamiast drogiego lotu).
Zainteresują Cię również