Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu? Pomimo że żyjemy w XXI wieku i uważamy się za ludzi nowoczesnych, to w obliczu takiej sytuacji wielu z nas preferuje tradycyjne i restrykcyjne rozwiązania. Czy słusznie?
Czy ciąża zawsze musi prowadzić do ślubu? (by adriandressler )
Ślub pod presją
Chyba każdy z nas słyszał o takiej sytuacji, gdzie dwoje, często bardzo młodych ludzi pobiera się w pośpiechu, bo spodziewają się dziecka. Do podjęcia tak ważnej, życiowej decyzji skłaniają przyszłych małżonków różne okoliczności: może to być zarówno presja społeczna czy oczekiwania rodziny, jak i szczere uczucie oraz pragnienie stworzenia prawdziwej rodziny i niechęć, aby dziecko urodziło się w nieformalnym związku.
Zainteresują Cię również
Dawniej samotne matki nie były postrzegane zbyt przychylnie, dlatego wręcz „pchano” je do ołtarza. Dziś jest inaczej, czasy się zmieniły. Nikt już prawie nie zwraca uwagi na to, czy dziecko wychowywane jest przez samotną matkę czy kochającą się parę, ale bez ślubu. No właśnie – „prawie”… Zdarza się czasem, że pomimo ogólnej akceptacji, ktoś szepcze za naszymi plecami, robi problemy w różnych kwestiach formalnych lub, jak ma to miejsce w przypadku niektórych księży, nie chce ochrzcić dziecka. Co wtedy? Czy, aby ustrzec się takich sytuacji lepiej wziąć ślub?
Istnieje przekonanie, że jeśli młoda para niespodziewanie bierze ślub, to z pewnością spodziewa się dziecka (by Philippe Put )
Ślub bez miłości
Często zdarza się, że młodzi ludzie po krótkiej znajomości dowiadują się, że zostaną rodzicami.
Może wówczas okazać się, że w takiej stresującej sytuacji namiętność i pożądanie nagle znikną, a po miłości nie zostanie ani śladu – młodzi rodzice dojdą do wniosku, że nic ich nie łączy poza maluszkiem. Czy wówczas mimo wszystko, dla dobra dziecka, warto wziąć ślub?
Pamiętajmy, że jeśli my będziemy w związku nieszczęśliwi, nasze dziecko szybko to wyczuje i ono również będzie przeżywało narastający konflikt między rodzicami. W takim wypadku nie ma sensu uszczęśliwiać siebie na siłę myśląc, że po ślubie, gdy urodzi się dziecko wszystko się jakoś ułoży. Zastanówmy się, czy wiążąc się z kimś kogo nie kochamy, w rzeczywistości nie robimy krzywdy dziecku?
Czasem lepiej poczekać ze ślubem do narodzin dziecka… (by emilianohorcada )
Ciąża w wieloletnim związku
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy ciąża pojawi się po wieloletnim związku. Jeśli doskonale znamy i kochamy naszą drugą połówkę, może warto pobrać się, zanim na świat przyjdzie dziecko?
Jeśli już od dłuższego czasu myśleliśmy o ślubie, ale ciężko było nam się zmobilizować i załatwić wszystkie formalności – nieoczekiwana ciąża może nam w tym pomóc, stanowić dodatkowy bodziec.
Jeśli w naszym związku się nie układa – nie warto brać ślubu tylko ze względu na ciążę (by emerycophoto )
Zainteresują Cię również
Warto się jednak zastanowić, czy jesteśmy gotowe iść do ślubu z „brzuszkiem” (często jest to bardzo męczące, szczególnie w sezonie letnim), a także czy stać nas na wesele, biorąc pod uwagę spore wydatki związane z narodzinami nowego członka rodziny. Wiele osób decyduje się najpierw na ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, a dopiero po roku-dwóch na huczne wesele.
Jeśli w naszym związku się nie układa, nie warto brać ślubu tylko ze względu na ciążę. Dziecko zamiast nas zbliżyć, może przyczynić się do rozpadu potencjalnego małżeństwa. W tym przypadku lepiej poczekać ze sformalizowaniem związku i dać sobie czas na sprawdzenie, czy potrafimy zbudować dobrze funkcjonującą rodzinę. Pamiętajmy, żeby dopasować się do siebie, a nie pokładać zbyt duże nadzieje w mającym przyjść na świat maluszku. Nie ma nic gorszego niż późniejsze pretensje (nawet te niewypowiedziane), że pobraliśmy się z powodu dziecka, choć wcale do siebie nie pasujemy.
Ślub nie powinien być następstwem ciąży, ale prawdziwej miłości (by dancingnomad3 )
Gdy ksiądz nie chce ochrzcić dziecka...
Co w sytuacji, gdy w związku niesakramentalnym urodzi się nam maluszek i zapragniemy go ochrzcić, jednak ksiądz odmówi udzielenia sakramentu (właśnie z powodu braku ślubu kościelnego rodziców)?
Bez względu na to, w jakim związku żyjemy, ksiądz nie powinien odmówić udzielenia chrztu dziecku, jeśli nasza prośba jest szczera i głęboko przemyślana. Jeśli jednak tak się zdarzy lub duchowny będzie wywierał presję, byśmy najpierw wzięli ślub kościelny, może warto udać się do innej parafii, gdzie zostaniemy inaczej potraktowani?
Zastanówmy się, czy jesteśmy gotowe iść do ślubu „z brzuszkiem” (by emilianohorcada )
„Pewnie jest w ciąży”
Istnieje przekonanie, że jeśli młoda para niespodziewanie bierze ślub, to z pewnością spodziewa się dziecka. Goście weselni ukradkiem spoglądają na brzuch Panny Młodej i szepcą sobie do ucha różne podejrzenia. Nie warto się tym przejmować, a dociekliwość gości najlepiej zbyć żartem. Nieważne czy jesteśmy w ciąży czy nie – najważniejsze jest przekonanie, że kochamy tę drugą osobę, chcemy spędzić z nią resztę życia, a ślub jest przypieczętowaniem naszej miłości.
Pamiętajmy, że ślub nie powinien być następstwem ciąży, ale prawdziwej miłości.
Często para nie mająca ślubu, a spodziewająca się dziecka odczuwa ogromną presję ze strony rodziny (by juditk )
Zainteresują Cię również