Jak zorganizować ślub bez wesela? Jak przekonać rodzinę do tego pomysłu i co zaproponować w zamian?

podroz poslubna w azji

Gdy młody człowiek osiąga odpowiedni wiek i dodatkowo, od dłuższego czasu tworzy z kimś romantyczny związek, cała rodzina zaczyna niecierpliwie oczekiwać wesela.

Wszystkie rodzinne spotkania, święta, jubileusze okraszone są pytaniami o ślub i życzeniami jego rychłego nastąpienia. Czasem zdarza się jednak, że rodzinę spotka niespodzianka: młodzi, owszem, wezmą ślub, ale nie zorganizują wesela. A zatem nie tyle niespodzianka, co zawód.

Huczne wesele nie jest marzeniem każdej Pary MłodejHuczne wesele nie jest marzeniem każdej Pary Młodej (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Suknie ślubne 2017 Suknie ślubne 2017
Każdy nowy rok przynosi ze sobą nowe trendy i style w branży modowej, nie inaczej jest w przypadku sukien ślubnych. Oto co...
Suknia ślubna z satyny Suknia ślubna z satyny
Czy pamiętacie tę piękną suknię ślubną w stylu retro z długimi rękawami i trenem, jaką miała na sobie w dniu ślubu bohaterka...

Niespodzianka!

Współcześni młodzi ludzie nie zawsze są zainteresowani tradycyjnym weselem, wolą ugościć najbliższych w eleganckiej restauracji lub pojechać za granicę i wziąć ślub w egzotycznym zakątku świata tylko we dwoje.

O ile takie rozwiązanie uszczęśliwia Młodych, ewentualnie (choć zdecydowanie rzadziej) – ich rodziców, o tyle resztę rodziny i znajomych zadziwia, niepokoi, a czasem nawet obraża.

Wiele par urządza przyjęcia weselne tylko ze względu na rodzinęWiele par urządza przyjęcia weselne tylko ze względu na rodzinę (by andrewmorrell )

Dla świętego spokoju

Niektóre Młode Pary organizują wesele wbrew własnej woli: „dla świętego spokoju”, bo taka jest wola sponsorujących imprezę rodziców, bo tak wszyscy czynili do tej pory, bo nie mają siły przeforsować swojej koncepcji, bo nie chcą nikogo obrazić.

W naszym kraju brak wesela po ceremonii zaślubin wciąż jeszcze spotyka się ze zdziwieniem i krytyką.

Niektórzy tłumaczą, że to przecież jedyny dzień w życiu i należy go spędzić wyjątkowo – nie dla każdego jednak „wyjątkowo” oznacza szaloną zabawę do białego rana suto skropioną alkoholem.

Jeśli nie pragniemy wesela nie warto go robić tylko dlatego, ze jesteśmy pod presją rodzinyJeśli nie pragniemy wesela, nie warto go organizować pod presją (by francisco_osorio )

Dlaczego niektórzy nie decydują się na wesele?

 • Z ogólnie pojętych względów finansowych,
 • Ze względów logistycznych (np. związanych z dalekim miejscem zamieszkania),
 • Z powodu bardzo licznej rodziny, której ugoszczenie graniczyłoby z bankructwem,
 • Imprezy tego typu nie są w ich stylu,
 • Nie tolerują picia alkoholu,
 • Nie lubią być w centrum uwagi,
 • Nie lubią publicznie demonstrować radości,
 • Nie lubią tańczyć,
 • Wolą spędzić ten dzień w kameralnym gronie najbliższych,
 • Nie mają zdolności organizacyjnych,
 • Wolą wydać pieniądze na egzotyczną podróż,
 • Wolą wydać pieniądze na urządzenie mieszkania.

Ślub można wziąć tylko we dwoje na końcu świataŚlub zawsze można wziąć na końcu świata tylko we dwoje (by theswedish )

 

Co zamiast wesela?

Wbrew pozorom rozwiązań jest mnóstwo, trzeba się tylko rozeznać we własnych oczekiwaniach i możliwościach finansowych.

Tylko albo nie tylko we dwoje (2-10 osób)

Aby uciec od tradycji, trzeba czasem kupić bilet na samolot i pobrać się w odległym kraju. Można to zrobić tylko we dwoje, wybierając na świadków przypadkowych lokalnych mieszkańców lub zabrać ze sobą rodziców, rodzeństwo czy przyjaciół. Nasz ślub będzie wtedy wspaniałym rodzinnym przeżyciem. Taka wycieczka przebije każde typowe podziękowania dla rodziców w formie kwiatów czy kosza wypełnionego słodyczami.

Zainteresują Cię również

Koronkowa suknia ślubna Koronkowa suknia ślubna
Koronkowe suknie ślubne cieszą się wciąż dużym powodzenie wśród Panien Młodych, które kochają je za ponadczasowy, kobiecy i...
Biały ślub i wesele Biały ślub i wesele
Róż, złoto, czerwień, a może klasyczna biel? Nie za nudno? Biel w naszej kulturze przypisywana jest ważnym uroczystościom i...

Tylko najbliżsi (10-20 osób)

Jeśli nie widzicie sensu w goszczeniu armii cioć, wujków i kuzynów tylko dlatego, że „wypada”, możecie zorganizować kameralne przyjęcie dla rodziców, rodzeństwa i np. dziadków. Przy około 10-20 osobach może to być zarówno obiad w restauracji, jak i impreza z tańcami. Jeśli mieszkacie w domku z ogrodem – salę weselną pod gołym niebem macie na wyciągnięcie ręki. Może warto także pomyśleć o jakimś wspólnym wypadzie, np. na Mazury lub pikniku na łonie natury – czymś, co uczyni ten dzień jeszcze bardziej wyjątkowym?

Rodzinne spotkanie (20-50 osób)

Niektórzy mają ochotę pobawić się w gronie najbliższych i znajomych, ale czują się także zobowiązani wobec niektórych cioć czy wujków. W takiej sytuacji można zaprosić starszych członków rodziny na obiad w restauracji, a z „młodymi” umówić się na imprezę w pubie lub w ogrodzie. Takie uroczystości podzielone na część oficjalną i zabawową sprawdzają się całkiem nieźle. Możliwe, że część gości, takich jak: rodzice, rodzeństwo i świadkowie, będzie uczestniczyła w zabawie na obydwu etapach.

Zamiast przyjęcia możemy urządzić obiad dla naszych najbliższychZamiast przyjęcia możemy urządzić obiad dla naszych najbliższych (by andrewmorrell )

Na skromnym przyjęciu możesz bawić się o niebo lepiej niż na hucznym weselu z osobami, których nawet nie znaszNa skromnym przyjęciu możesz bawić się o niebo lepiej niż na dużym weselu z osobami, których nawet nie znasz (by theswedish )

Dzień ślubu jest wyjątkowy i warto go spędzić tak, jak dyktuje serceDzień ślubu jest wyjątkowy i warto go spędzić tak, jak dyktuje serce (by andrewmorrell )

Przyjęcie lub obiad weselny (50-100 osób)

Jeśli nie macie nic przeciwko większej ilości gości, a nie odpowiada wam jedynie typowa forma wesela z Parą Młodą w roli głównej, z zabawami, biesiadną muzyką, oczepinami, litrami alkoholu i zabawą do białego rana, możecie zaprosić swoich gości na obiad lub przyjęcie.

Można się w tym wypadku ograniczyć do trzydaniowego obiadu z deserem i ładną muzyką w tle lub zorganizować twór „weselopodobny” z pierwszym tańcem i tortem, ale trwający tylko kilka godzin, np. do 21:00.

Zapraszając gości na obiad lub przyjęcie, musimy dokładnie wyjaśnić w treści zaproszenia, jaką imprezę przewidujemy. Często określenie „przyjęcie weselne” traktowane jest jako zwyczajne wesele.

Współcześni młodzi nie zawsze są zainteresowani tradycyjnym weselemWspółcześni młodzi nie zawsze są zainteresowani tradycyjnym weselem (by andrewmorrell )

Zainteresują Cię również

Suknia ślubna na bogato Suknia ślubna na bogato
Wybór fasonu sukni ślubnej jest niezmiernie ważny, w końcu każda Panna Młoda pragnie czuć się i wyglądać w wymarzonym modelu...
Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało Panna Młoda u kosmetyczki – zabiegi na ciało
Ślub to bez wątpienia jedno z tych wydarzeń w życiu kobiety, do którego chce się przygotować perfekcyjnie i też perfekcyjnie...