Ułożenie listy gości, wybór zaproszeń ślubnych oraz ich późniejsze wręczanie to bardzo ważny krok w planowaniu i przygotowaniu ślubu oraz wesela.
Często narzeczeni skupiają się jedynie na kwestiach estetycznych – wyborze papieru, szaty graficznej czy czcionki, zapominając o tym co jest najistotniejsze. Oto co w kwestii zaproszeń mówią obowiązujące zwyczaje i dobre maniery, czyli krótko mówiąc savoir vivre.
Według savoir vivre to rodzice, nie narzeczeni, zapraszają na ślub (by dvanvliet )
Zainteresują Cię również
Kto zaprasza?
Według tradycji, to rodzice Państwa Młodych, a nie jak się powszechnie przyjęło narzeczeni, zapraszają na ślub. Na zaproszeniu powinny być więc imiona i nazwiska rodziców Panny Młodej i Pana Młodego a poniżej np. formuła „Z ogromną radością zapraszamy Państwa na ślub naszych dzieci”. Kompromisem między obecnym zwyczajem a tradycją jest wersja, w której pojawia się formuła „Wraz z naszymi Rodzicami mamy zaszczyt zaprosić Państwa na nasz ślub…” a pod nią widnieje imię i nazwisko Panny młodej, a poniżej imię i nazwisko Pana Młodego.
Zaproszenia na ślub powinno się wręczać osobiście, minimum na 3 tygodnie przed datą ślubu (by tamburix )
Kiedy i jak przekazać zaproszenia?
Zaproszenia należy przekazać na minimum 3 tygodnie przed planowaną datą ślubu. Państwo Młodzi powinni wręczać zaproszenia osobiście, składając kolejno wizyty wszystkim zaproszonym na ślub i wesele gościom, zwłaszcza najbliższej rodzinie i przyjaciołom. Taka forma przekazania zaproszeń jest najbardziej elegancka i świadczy o ich szacunku do zaproszonych gości. Kolejność wizyt nie powinna być przypadkowa, lecz dobrze przemyślana i ustalona wcześniej. Powinna także odpowiadać kolejności usadzania gości przy stole weselnym. Jeżeli z jakichś przyczyn narzeczeni nie mogą wręczyć zaproszeń osobiście, powinni zrobić to za pośrednictwem poczty. Również osoby zaproszone tylko na ślub otrzymują zaproszenie pocztą.
Ułożenie listy gości to prawdziwe wyzwanie… (by katielips )
Kogo zaprosić?
Odwieczny dylemat, czyli kogo zaprosić – czy tylko tych co chcemy, czy również tych co powinniśmy? Kogo wypada zaprosić, a kogo nie trzeba?. Jeśli nie chcemy popełnić faux pas nie zapraszając kogoś kogo powinniśmy, najlepiej kierujmy się w tej kwestii zasadami savoir vivre.
Zainteresują Cię również
W myśl tych zasad Państwo Młodzi na swój ślub zapraszają wszystkich tych, których chcą zaprosić oraz wszystkich tych, wobec których oni sami lub ich rodzice mają jakieś zobowiązania – rodzinne lub towarzyskie – a także osoby im towarzyszące (partnerów, współmałżonków). Zaproszenie powinny otrzymać również wszystkie osoby, które zapraszały narzeczonych lub ich rodziców, na ślub swój bądź swoich dzieci.
Jeśli narzeczeni uczestniczyli w czyimś ślubie, zobowiązani są również takie osoby zaprosić na własny ślub (by johnhopephotography )
Co rozumiemy przez zobowiązania rodzinne i towarzyskie?
Zobowiązania rodzinne to m.in. więzy krwi, ale także ogólny charakter relacji z krewnymi. Można nie mieć żadnych zobowiązań wobec bardzo bliskiego krewnego, gdyż np. z jakichś powodów nie utrzymuje się z nim kontaktów i odwrotnie. Zobowiązania towarzyskie, to zobowiązania wobec ludzi, których często gości się w domu i u których również samemu często się bywa.
Zawiadomienie o ślubie
Zawiadomienia o ślubie wysyła się kilka dni po ślubie, do wybranych osób, które nie zostały zaproszone na ślub. Warto w tym celu oprócz listy gości zrobić drugą listę – osób, które wypada zawiadomić o ślubie. Takie zawiadomienie jest zarówno grzecznością ze strony Państwa Młodych jak i dowodem pamięci. Forma zawiadomień może, choć nie musi powielać formę zaproszeń.
Przy tworzeniu listy osób zaproszonych na ślub należy kierować się zobowiązaniami rodzinnymi oraz towarzyskimi (by outreachr.com )
Po ślubie warto wysłać zawiadomienia, do osób, które nie zostały zaproszone na ślub (by johnhopephotography )
Zainteresują Cię również