Tradycyjne zaręczyny – jak powinny wyglądać i jak je zorganizować?

podroz poslubna w azji

Zaręczyny od zawsze stanowiły swoistą umowę dotyczącą rychłego połączenia się węzłem małżeńskim. Ofiarowanie pierścionka, jako symbolu przyrzeczenia, zaczęło być modne w Polsce w XVII wieku.

Zastąpiło to obrzęd wymiany wianków między parą. Dziś zakochani coraz częściej odchodzą od idei tradycyjnych zaręczyn, ale w wielu rodzinach ten zwyczaj wciąż jest kultywowany.

altMiłość można sobie przyrzec wszędzie, ale zawsze warto oddać należyty szacunek rodzicom podczas uroczystego spotkania (by mcgraths )

Zainteresują Cię również

Pierścionek zaręczynowy inny niż wszystkie Pierścionek zaręczynowy inny niż wszystkie
Gładka lśniąca obrączka i piękny, duży brylant po środku – tak wygląda klasyczny pierścionek zaręczynowy. Ale czy każda kobieta...
Pierścionek zaręczynowy z perłą Pierścionek zaręczynowy z perłą
Perły mają w sobie coś wyjątkowego, co sprawia że pasują każdej kobiecie bez względu na wiek czy typ urody. Są symbolem...

Zaręczyny wczoraj i dziś

Niegdyś zaręczyny miały świąteczny, obrzędowy charakter – były huczne i wesołe. Dzisiaj obdarowanie dziewczyny pierścionkiem zaręczynowym odbywa się raczej podczas prywatnego spotkania – na romantycznej kolacji, itp.

Jeśli kobieta przyjmie pierścionek, oznacza to przyjęcie oświadczyn, jeśli nie – odmowę. Zaręczona para nazywana jest "narzeczonymi". Po wręczeniu pierścionka zostaje już tylko ustalenie terminu i rozpoczęcie przygotowań do właściwej uroczystości.

Dawniej ślub musiał być zawarty w ciągu jednego roku od dnia zaręczyn. Jeśli trwało to dłużej, zaręczyny uznawano za nieważne. Obecnie narzeczeni decydują się na ślub nawet po 5 latach.

Tradycyjne, czyli jakie?

Dla każdego tradycyjne zaręczyny mogą oznaczać coś innego: filmowe padnięcie ukochanego na kolana, huczną zabawę w karczmie poprzedzoną swatami, rodzinną „posiadówkę” okraszoną negocjacjami finansowymi lub ewentualnie czarną polewką, wizytę objuczonego kwiatami interesanta w domu rodzinnym wybranki i proszenie rodziców o jej rękę lub po prostu spotkanie obu rodzin w wiadomym celu i rozmowa na temat planów zakochanej pary.

Dziś zaręczyny z prawdziwego zdarzenia odchodzą trochę w niepamięć, jednak warto, choć częściowo, zachować tę bardziej tradycyjną ich formę – jeśli nie dla siebie, to dla oddania należytego szacunku rodzicom.

W tradycyjnych zaręczynach kluczową rolę odgrywa spotkanie obu rodzin w domu narzeczonej lub w restauracjiW tradycyjnych zaręczynach kluczową rolę odgrywa spotkanie obu rodzin w domu narzeczonej lub w restauracji (by theswedish )

Przyszła żona i jej mama powinny zostać obdarowane kwiatamiPrzyszła żona i jej mama powinny zostać obdarowane kwiatami (by hellori )

Tradycyjne zaręczyny – jak powinny wyglądać?

Kluczowe jest w tym wypadku spotkanie obu rodzin: dziewczyny i chłopaka.

Zainteresują Cię również

Pierścionek zaręczynowy po babci Pierścionek zaręczynowy po babci
Jaki pierścionek zaręczynowy dla ukochanej? Najczęściej mężczyźni kupują go u jubilera, nierzadko dokładnie taki jaki upatrzyła...
Pierścionek zaręczynowy z czerwonym oczkiem Pierścionek zaręczynowy z czerwonym oczkiem
Czerwony kojarzy się z miłością, czy mężczyzna może więc bardziej podkreślić wyjątkowość swych uczuć niż wręczając ukochanej...

Zazwyczaj, odpowiednio wcześniej, miały miejsce oświadczyny i młoda para postanowiła związać swoje losy na zawsze. Teraz muszą ogłosić to rodzicom i zyskać ich aprobatę.

Tradycja nakazuje, by oficjalne zaręczyny miały miejsce w domu przyszłej panny młodej. To ona, wraz z matką, przygotowuje poczęstunek dla gości.

Narzeczony przybywa wraz ze swoimi rodzicami i obdarowuje kwiatami wybrankę oraz jej mamę. Ojciec narzeczonego przynosi w prezencie dobry alkohol.

Tradycyjne zaręczyny mogą przebiegać w różnych wersjach:

Pierwszą z nich jest ogłoszenie małżeńskich planów pary w trakcie wspólnego obiadu, najlepiej tuż po daniu głównym i przed deserem – ogłasza ojciec dziewczyny (jeśli przyjęcie jest w jego domu) lub narzeczony (jeśli rodziny zaproszone zostały do restauracji). Następnie narzeczony zwraca się do rodziców wybranki z prośbą o jej rękę lub po prostu o pobłogosławienie wspólnej decyzji młodych. Tradycyjnie, dopiero w tym momencie dziewczyna otrzymuje od ukochanego pierścionek – narzeczony wsuwa go na serdeczny palec jej lewej ręki.

Wspólny obiad nie zawsze przebiega tak samo – narzeczony mógł np. już wcześniej, na osobności, podarować ukochanej pierścionek lub w zdenerwowaniu wykrzyczeć swoją prośbę o rękę dziewczyny już od progu. Najważniejsze nie jest jednak dopilnowanie poszczególnych etapów zaręczyn, a po prostu zaangażowanie w nie obu rodzin.

Zdarza się także, że narzeczony przychodzi po prostu do domu przyszłej małżonki z kwiatami i alkoholem, prosząc rodziców o rękę ich córki. Dziewczyna albo już ma pierścionek albo otrzymuje go przy rodzicach. Nie jest to najbardziej tradycyjna forma zaręczyn, ale rodzice narzeczonej z pewnością będą zadowoleni, że poproszono ich o zgodę i błogosławieństwo.

Nie zapominajmy, że w tej doniosłej chwili obowiązują stroje wizytowe!

Przy oficjalnych zaręczynach strój wizytowy i punktualność to podstawa!Przy oficjalnych zaręczynach strój wizytowy i punktualność to podstawa! (by bluegum )

Narzeczony wsuwa pierścionek na serdeczny palec lewej ręki wybrankiNarzeczony wsuwa pierścionek na serdeczny palec lewej ręki wybranki (by jeremy_duncan05 )

Kwiaty są obowiązkowym elementem tradycyjnych zaręczynKwiaty są obowiązkowym elementem tradycyjnych zaręczyn (by niniramz22 )

Zainteresują Cię również

Do trzech razy sztuka, czyli zaręczyny Majki i Dawida Do trzech razy sztuka, czyli zaręczyny Majki i Dawida
Coraz chętniej dzielicie się z nami swoimi historiami i inspiracjami, a dla nas ogromną przyjemnością jest móc gościć was w...
Zamiast pierścionka zaręczynowego Zamiast pierścionka zaręczynowego
Nie każda kobieta lubi nosić pierścionki. Niektórym Paniom przeszkadzają one w pracy, inne znów mają zbyt szczupłe palce i trudno...